ETİK GÜNÜ: İnsan tek ve yücedir. Üretebilen ve düşünebilen tek canlıdır
 
İnsanoğlunun iyi ve kötü tarafının da gelişimi sonsuzdur.
 
SU, ATEŞ ve AHLAK: Su, ateş ve ahlak dostluk kurmuşlar; dolaşırlarken birbirlerini merak etmeye başlamışlar. Suya sormuşlar, "Kaybolursan seni nasıl bulacağız?" Cevap, "Nerede bir şırıltı, çağıltı duyarsanız ben oradayım." Ateşe, "Seni yitirirsek ne yapalım?" Ateş, "Bir duman gördüğünüz yerde ben varım."Sıra ahlaka gelince, cevap şu olmuş:" Beni kaybederseniz, bir daha kesinlikle bulamazsınız!"
 
Etik eğitiminin amacı, insanları, ahlak üzerinde kendi kendine yargılama yapabilecek duruma getirmek olmalıdır. Her insan kendi kararlarını, kendi özgür düşüncesi ile verebilmelidir. Etik, insan tutum ve davranışlarının iyi-kötü ya da doğru-yanlış yönden değerlendirilmesidir.
 
25 Mayıs tarihi ülkemizde etik günü olarak kutlanmaktadır. 25 Mayıs''ın özelliği Başbakanlık Kamu Görevlileri Etik Kurulu''nun kuruluş Kanunu''nun (5176 sayılı Kanun)kabul tarihidir.
 
Etik, pratik Felsefenin bir konusudur. Kelime anlamıyla etik Yunanca "ethos" yani "töre" sözcüğünden türemiştir. 13. Yüzyılda Anadolu'da yaşayan Türklerin,( Anadolu'da Ahilik, Ahi Evran (1171–1262) tarafından kurulmuştur. Anadolu Selçuklularından Osmanlı İmparatorluğuna geçiş sürecinde Ahilik; sanatın, ticaretin ve mesleğin, olgun kişilik, güzel ahlak ve doğrulukla yoğrulduğu, kökleri çok eskilere uzanan bir geleneğimiz; yüzyıllar boyu toplumumuzun sosyal ve ekonomik omurgasını oluşturan bir örgütlenme şeklimiz; toplumsal kimliğimiz açısından daima sahiplenmemiz gereken çok özel bir kültürümüzdür. Dünya değerlere koşuyor. Kimileri değerleri metada bulurken kimileri de onu gönüllerde buluyor. Goethe’nin Faust adlı eserinde onu buluyordu. Mefisto dize geliyordu satırlarda. Filibeli Ahmet Hilmi Amak-ı Hayalle bir başka oluyordu. İyiler ve kötüler saf saf ayrılıyorlardı. Oluklar çiftti birinden nur akıyordu diğerinden ise kir. Kalpler iyi ve kötü arasında. Tercihler erdemli olma adına. Hep iyilik soluklanmalıydı. Etik yolunda küheylan gibi koşulmalıydı. Etik et ve kemik değildi sadece. O kafa ve ruhun aşkıydı. Madde ve mananın izdivacıydı. Etik yaşanmalı idi. Ve asıl olanı yani iyi olan değerleri hayata hayat kılmaktı. Peki ya kötülük; Kötülük özden uzaklaşmaktı. Çünkü o, gazap, gayz, haset solukluyordu. Onun bulunduğu topraklar çoraktı, kuraktı. Kara bulutlar vardı. Ancak bu bulutlar merhamet yağmurlarına değil ebabil kuşlarına gebe idi. Havada birliktelik soluklanmıyordu. Filozoflar, felsefenin tabiatı gereği "iyi"nin "ne" olduğunu tartışmakla beraber somut davranış biçimleri vermekten kaçınmışlardır. Son peygamber Hz. Muhammed (SAV) "Ben güzel ahlâkı tamamlamak için gönderildim." diyerek hayatın bütün alanlarını kuşatan bir değerler sistemi sunmuştur.
 
Teknolojinin gelişmesi ve sosyo-ekonomik hareketliliğe bağlı olarak daha karmaşık hale gelen gündelik hayatlar, "iyi"nin "ne" olduğu sorusunu cevaplamayı daha da zorlaştırmıştır.
 
Kamuda her çalışan personelin devletin kendisine verdiği hakları hizmet sunmakla yükümlü olduğu vatandaşlarına karşı iyi niyeti suiistimal etmeden sunmakla yükümlü olduğunu unutmaması gerektiğini düşünüyorum.Çünkü bir çok devlet kuruluşunda kendilerini 657 devlet kanunu kapsamında dokunulmazlık zırhına büründükleri hissiyle hareket eden tüm kamuda çalışan personellerin unutmamaları gereken en önemli konunun varlıklarının tek nedeninin hizmet vermekle yükümlü oldukları vatandaşları olduğunu bilmeleri gerekmektedir.
 
Ayrıca son dönemlerde devletin tüm kuruluşlarında fiili şiddete uğrayan kamu personeli çalışanlarımıza yapılan bu saldırıları kınıyorum. Kamuda çalışan personellerin özlük haklarının düzeltilmesi ve insanca yaşama hakkının sağlanabilmesi için yasal çerçeveler içerisinde yaptıkları tüm gösteri ve yürüyüşlerini destekliyorum.
 
 
            Kamuda etik kültürünün yerleştirilmesi ve geliştirilmesi, etik ilkelere ilişkin bilincin arttırılması farkındalığın ve duyarlılığının yaratılması amacıyla 25 Mayıs Etik Günü ve 25 Mayıs -31 Mayıs tarihlerinde kutlanan Etik Haftanızı kutlar; sağlık, başarı, mutluluklar dilerim.
 
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
<strong>Dikkat!</strong> Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
AYSEL GÜZEL 8 yıl önce

çok güzl bir konuya değinmişsiniz mehmet bey.şu günlerde eylemlerde olan arkadaşlarimizi bende destekliyorum.kamuda çalişan personellerin etik ahlak çerçevesinde işlerini yürütmeleri benimde temennim.çünkü birçok devlet kuruluşunda boşboş oturup maaş alan insanlar var.birçoğuda o kadar çok çalişiyorlarki gözlerinin önünü göremiyorlar.bu dengesizliklerin çözülmesini diliyorum.

Avatar
İPEK 7 yıl önce

yazınız mükemmel,çok güzel anlatmışsınız,tebrikler

banner57

banner54