Başkanlık rejimi parlamentarizme göre geçmişi fazla olmayan bir hükümet sistemidir. Yapı taşları ABD dışında tam anlamıyla yerine oturmamıştır.
Temel eleştiriler:
" Eleştirilerin bir kısmı, başkanlık sisteminin işleyişine ve sonuçlarına göre biçimlenmektedir. Başkanlık sisteminin daha çok iki partili sistemlerde yaşadığı, çok partili sistemlerde siyasal istikrarsızlığa yol açarak, yürütme ve yasama arasında çatışma yarattığı söylenmektedir.
" Başkan ve parlamento(Kongre) arasında farklı siyasal eğilimlerin çoğunluğu oluşturduğu durumlarda halk adına konuşmada meşruiyet ve temsil krizine yol açabileceği ileri sürülmektedir.
" Siyasal iktidarın tek elde toplanması demokratik geleneklerin olmadığı ülkelerde tek adamlık, diktatörlük sonuçları doğurabilir.
" Kazanan her şeyi kazanır kaybeden her şeyi kaybeder ilkesi nedeniyle seçildikten sonra asla müdahale edilmez durumunda olan bir kişi ülkede muhalefeti birçok konuda uzlaşmazlığa ve yasadışı yollara itebilir.
" Yürütmenin mutlak hakimiyeti oluşabilir ve demokratik teamüllere sahip olmayan bir ülkede başkanın partisinin çoğunluğundan oluşan yasama, yürütmeye tabi olarak hareket edebilir.
" Tersi durumda yasa çıkaramayan, özellikle bütçesini oluşturamayan ve vaatlerini yerine getiremeyen bir sistem içinde başkan başarısızlığa sürüklenecektir.
          Demokratik sistemin uzun süredir kesintiye uğramadığı ve başkanlık sistemi ile yönetilen Venezuela ilginç bir örnek oluşturmaktadır. Bu ülkede demokrasi, baskıcı bir diktatörlüğe karşı mücadele eden solcu işçi liderlerinin, muhafazakar işadamları gruplarına kadar farklı güçlerin geniş bir koalisyonu sonucu ortaya çıkan uzlaşmayla doğmuştur. İstikrarın arkasında petrol, kahve ve şeker gelirlerinin demokratik bir ortam içinde özel sektörü geliştirirken , orta sınıfa ve çalışan kesimlere ayrıcalıklar getiren önemli mali kaynaklar sağladığı belirtilmektedir. 1958'de başlayan demokratikleşmeyle birlikte ülkede bütçenin üçte biri sosyal programlara, diğer üçte biri ekonomik kalkınma projelerine harcanmıştır. Günümüzde ekonomik sorunlarla karşı karşıya kalsa da ülkede rejim açısından büyük sorunlar yaşanmamaktadır.
          Başkan 5 yıllık bir süre için doğrudan halk oyuyla seçilmektedir. Üstüste iki dönem görev yapamamaktadır. Yürütmenin başı ve silahlı kuvvetlerin başkomutanıdır.
Senato ve Temsilciler Meclisi olmak üzere Ulusal Kongre ülkenin yasama organıdır. Ülkede güçlü iki büyük parti bulunmaktadır. Yasama organının çoğunluğunu oluşturan partiler genelde Başkanın kararlarını desteklemişlerdir. Başkanlık sisteminin işlemesinde siyasi partilerin büyük özverileri olmuştur. 1958'te seçim öncesi siyasi parti liderlerini imzaladıkları antlaşma "Punto Fijo" sadece ülkenin zorlu geçiş yıllarını atlatmasını değil, etkileri ile uzlaşmayı Venezuela siyasal kültürünün önemli bir yapıtaşına dönüştürmüştür. Başkanlık rejiminin Türkiye’de işleyeceğini düşünmüyorum. Bunun işleyebileceği bir demokratik ortam ve yargı düzeni, devlet biçimi ve parti yapısı yok. Aynı şekilde Türkiye’deki baskı grupları da güçlü değil. Bütün bunlar başkanlık sisteminin işlemesi için bir bütündür. Bu sistem Türkiye’de hukuken mümkündür ama siyaseten imkansızdır. Türkiye için bu sistemin bir avantajı olamaz. Yani başkanın çok güçlü olması söz konusu. Bu da sistemin kötüye kullanılmasına ve gücün tek kişi de toplanmasına yol açıyor. Başkan yasama organı ile çatışıyorsa sistem krize giriyor ve devlet krizine yol açıyor. Bu rejim sadece yürütme için avantajlı. Bu da ne kadar demokratik bir tutumdur sorusunu akla getirir.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
<strong>Dikkat!</strong> Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
AYŞEGÜL POLAT 8 yıl önce

mehmet bey öncelikle konuya aldığınız başkanlık sisteminin türkiye için bir yararı olmayacağın düşünüyorum.ancak venezuela örneği olursa bunu herinsan kabul edebilir.

Avatar
HALİL AYDOĞDU 8 yıl önce

sayin başbakanımızın düşüncesi doğrudur.biranönce başkanlık sistemine geçmemiz bizim için en güzel olanakları sağlayacaktır.

Avatar
AYSEL GÜZEL 8 yıl önce

mehmet bey yazılarınızı takip ediyorum uzun zamanoldu ara vermiştiniz.tekrar köşenize döndüğünüze sevindim.başkanlık sisteminin türkiye için şuan pek hayır getireceğini düşünmüyorum bu yüzden bu konunun toplum için pek hayırlı olacağını sanmıyorum.mevcut siyasi yapı yeterince kendi bildiğini yapıyor zaten onun için buna gerek yok sanırım.

Avatar
HATİCE NUR ŞIHLAR 8 yıl önce

başkanlık sisteminde gücün tek bir kişide tolanması ,gücün kötüye kullanılmasına yol açabilir.türkiyede ki siyasi ortamı düşününce siyaseten bu sisteme hazır olmadıgımızı düşünüyorm.

Avatar
MURAT KORKMAZ 8 yıl önce

başkanlik sistemi ülke için şuan birşey getirmez çünkü birlik beraberlik yok.tüm sendikalarin sivil örgütlerin partilerin biraraya gelerek bunu kabuletmeleri gerekiyor.

banner57

banner54