Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürü Orhan Birdal, havayolu kullanımlarına ilişkin verileri açıkladı

Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) Genel Müdürü Orhan Birdal, Türkiye genelinde yolcu sayısının 2011 yılında bir önceki yıla göre yüzde 14,4 artışla 118 milyon 425 bine yükseldiğini açıkladı. Toplam...

Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürü Orhan Birdal, havayolu kullanımlarına ilişkin verileri açıkladı

Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) Genel Müdürü Orhan Birdal, Türkiye genelinde yolcu sayısının 2011 yılında bir önceki yıla göre yüzde 14,4 artışla 118 milyon 425 bine yükseldiğini açıkladı. Toplam...

20 Ocak 2012 Cuma 16:01
13731 Okunma
Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürü Orhan Birdal, havayolu kullanımlarına ilişkin verileri açıkladı

Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) Genel Müdürü Orhan Birdal, Türkiye genelinde yolcu sayısının 2011 yılında bir önceki yıla göre yüzde 14,4 artışla 118 milyon 425 bine yükseldiğini açıkladı.

Toplam yolcu trafiğinde ise lider Atatürk Havalimanı olurken, Antalya Havalimanı ikinci, İstanbul Sabiha Gökçen Uluslararası Havalimanı üçüncü oldu sırada yer aldı. 

İstanbula 3. Havalimanı için ise çalışmalar hızlandırıldı.

Birdal, DHMİ Sosyal Tesislerinde düzenlenen basın sohbet toplantısında, 2011 yılını değerlendirerek 2012 yılı yatırım planları hakkında bilgi verdi.

DHMİ olarak 2011de 1 milyon 331 bin 835 uçağa hizmet verdiklerini belirten Birdal, Türkiye genelinde 2010 yılındaki yolcu sayısı 102 milyon 705 binden 2011 yılında yüzde 14,4 artışla 118 milyon 425 bine yükseldi. Atatürk Havalimanı yolcu sayısı itibariyle Türkiye genelinde birinciliği bu sene de muhafaza etti. Toplam inen kalkan yolcu trafiğinde Atatürk Havalimanı birinci, Antalya Havalimanı ikinci, İstanbul Sabiha Gökçen Uluslararası Havalimanı üçüncü oldu dedi.

REKOR KAR

Birdal, 2011 yılında 410 milyon liralık yatırım yaptıklarını, bu yatırımlarla havaalanlarının alt ve üst yapısını güçlendirdiklerini söyledin karının 820 milyon lira olacağını tahmin ettiklerini, kurumlar vergisi, temettü ödemesi, bütçe katılım payı için yapılan ödemelerin toplamının da 841 milyon lira civarında olduğunu kaydetti.

2012 YATIRIMLARI

Yolcu terminalleri, pist, apron ve taksi yollarının kapasitesinin artırılması, standardının yükseltilmesi, işletme ve elektronik altyapısına yönelik yatırımların gerçekleştirilmesinin de 2012 yılı hedefleri arasında yer aldığını dile getiren Birdal, şu bilgileri verdi:

2012 yılında özkaynaklarımızdan 425 milyon lira yatırım yapacağız. Milas Bodrum Havalimanı dış hatlar terminali inşaatı 2012 yılı içinde açılacak. Kars Havaalanı iç ve dış hatlar terminal binası, Ağrı ve Adıyaman Havaalanı terminal binası ile Kastamonu, Bingöl ve Iğdır Havaalanları bu yıl içinde açılacak. Şırnak, Cizre ve Hakkari Yüksekova Havalimanları de 2013 yılında hizmete girecek. Doğu, batı, kuzey, güney ayrımı yapmadan ülkenin her noktasının hava yoluyla erişilebilir hale gelmesi için çalışıyoruz. Diyarbakır Havalimanına da 2012 yılı programında yeni sivil tesisler yapacağız. Apron ve taksi rut ile ilgili ihaleyi 2011 yılında yaptık, 3 Şubatta teklifleri alacağız. Daha sonra da üst yapı terminal binası ihaleleri yapılacak. 2023 yılı hedefi en fazla 100 kilometre veya 1 saatlik yolculukla bir havalimanına ulaşmak.

Birdal, havaalanlarındaki eksiklikleri gidermek için her yıl özkaynaklarıyla 500 milyon lira civarında yatırım yaptıklarını belirterek, Bizim amacımız önden gitmek. Yatırımı önceden planlayıp yapmak ve olabilecek talepleri karşılayacak şekilde bir arz oluşturmak. Bunun gayreti içindeyiz dedi.

İSTANBULA 3. HAVALİMANI

Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürü Orhan Birdal, İstanbula 3. havalimanının Türkiyenin gündeminde bir konu olduğunu ve bununla ilgili doğrudan bir görevlendirme yapılmamasına karşın çeşitli kuruluşlar tarafından ön hazırlıkların yapıldığını bildirdi.

Birdal 3. havalimanının ökaynakla yapılıp yapılmayacağı konusunu konuşmak için henüz erken olduğunu, böyle bir görev verildiği takdirde mutlaka bunun tedbirleri alınarak görevlendirme yapılacağını belirterek, şunları kaydetti:

İstanbula 3. havalimanı başlangıçta 100 milyon kapasiteli bir havalimanı olacak. Büyüklük olarak planlamamız, 100 milyonla başlayıp daha yukarıya çıkacak şekilde büyümeye imkan sağlayacak bir yapı içine oturtmak. Bununla ilgili çalışmalar yapılıyor. Belli bir noktaya geldik.

Birdal, uçakların beklemelerden kaynaklanan maliyetleri ortadan kaldırmak için de çalıştıklarını, yapılan bütün yatırımların bu amaca yönelik olduğunu söyledi.

ASKERİ ALANLARIN KULLANIMI

Birdal, Atatürk Havalimanının şehrin ortasında kalması nedeniyle istedikleri ölçüde ve boyutlarda gelen talepleri karşılayacak bir fiziki büyümeye imkan vermediğini kaydetti.

Askeri alanın alınması ve burada sivil tesislerin yapılmasıyla ilgili uzunca süredir görüşmelerin yapıldığına işaret eden Birdal, Artık burada sona doğru gelindi. Alınacak askeri kısma apron yapılacak. Apron kapasitesinde bir rahatlama olmasını amaçlıyoruz dedi.

Birdal, askeri tarafta alınan araziye yapılacak paralel pistin uzunluğunun 1.900 metrede kaldığını, şu andaki pistin 2.600 metre olduğunu, bu nedenle birbirinden bağımsız paralel pist yapmaya imkan vermediğini kaydetti.

KAPASİTE ARTIŞI

Pistlerde yaptıkları hızlı çıkış taksi yollarının trafiği artırdığını, Atatürk Havalimanında bir önceki yıla nazaran 2011de yüzde 25 kapasite artışı sağladıklarını anlatan Birdal, Saatte 40 olan kapasiteyi 50ye çıkardık. Bunun daha da yükseltilmesi için çareler arıyoruz. 2012de bu kapasite biraz daha artırılmış olacak dedi.

Birdal, Atatürk Havalimanından çok daha büyük kapasiteleri beklemenin şu an için mümkün olmadığını, buradaki değerlendirilecek her bir metrekareyi değerlendireceklerini ifade etti.

Sabiha Gökçen Havalimanının şu anda olabildiğince efektif kullanıldığını, 2003de bu havalimanında hiç trafik yokken bugün Türkiyenin 3. en fazla trafiği olan havalimanı olduğunu vurgulayan Birdal, bu havalanında paralel pist üzerinde çalışıldığını, gerçekleştiğinde daha fazla trafiğe hizmet verecek bi durumda olacağını kaydetti.

Birdal, Hem Atatürk Havalimanı, hem Sabiha Gökçen Havalimanı, İstanbulun, hatta Türkiyenin hubı diye konuştu.

-Smart Projesi bitti-

Türkiyedeki radar ve hava trafik sistemlerinin yenilenmesini amaçlayan Hava Trafik Yönetimi Sistemlerinin Sistematik Modernizasyonu-Smart Projesinin bittiğini, bu proje kapsamında yer alan iki merkezden yönetilen hava trafiğinin tek merkezden yönetilmesinde son aşamaya gelindiğini anlatan Birdal, hava trafik yönetiminde herhangi bir eksiklik, emniyetsizlik ve gecikmenin söz konusu olmadığını söyledi.

Birdal, yeni radarların alınması, 25 tane yeni radar istasyonunun yapılması, yüzey hareketleri radarının yerleştirilmesinin gerçekleştirildiğini, ancak yeni merkezlere taşınma konusunda son test çalışmalarının bitmesini beklediklerini kaydetti.

Atatürk Havalimanında yeni kuleyle ilgili montaj çalışmalarının da tamamlandığını, yeni kuleye geçileceğini ancak her iki kulenin birlikte çalışmayı sürdüreceğini bildiren Birdal, kulenin yıkılıp yerinin apron yapılmasına ilişkin projenin de 2012 yatırım programında yer aldığını belirtti.

Sohbet toplantısında Genel Müdür Birdalın Devlet Hava Meydanları İşletmesindeki 30. hizmet yılı anısına da pasta kesildi.

Son Güncelleme: 20.01.2012 16:01
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
<strong>Dikkat!</strong> Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner57

banner54