Şimdi size çok basit bir soru; 
     ‘32 milyon dolarlık bir proje olan GAP’ın kaderi hakkında ne biliyorsunuz?’
     Evet, soru çok basit.
     Ama üzülmeyin. Sizler, bizler gibi ne yazık ki bugünkü hükümet başta olmak üzere işin odağında yer alan kuruluş olan GAP Başkanlığı bile bu sorunun cevabını bilmiyor desem yanılmış ve yanıltmış olmam.
      İnanmayan var ise GAP BKİ Başkanlığının internetteki sitesine girip, ‘GAP’ta gelinen son durumu’ tıklayın ve karşınıza çıkan yazıya bakın. Son durumu öğrenmek istediğinizde karşınıza ‘2010 yılı son durumu’ diye ekrana bir not çıkıyor. O kadar!
     İşte GAP gibi devasal bir projeye ülke olarak verdiğimiz değer böyle.
     GAP Projesi nedir? Sorusuna cevap vermek sureti ile sözlerime devam etmek istiyorum. Malumunuz olduğu üzere GAP Projesi Güneydoğu Anadolu Bölgesinde yer alan aralarında Şanlıurfa’mızında olduğu 9 ili kapsayan sürdürülebilir bir kalkınma projesi…
      Temel hedefi, Güneydoğu Anadolu Bölgesi halkının gelir düzeyi ve hayat standardını yükselterek, bu bölge ile diğer bölgeler arasındaki gelişmişlik farkını ortadan kaldırmak, kırsal alandaki verimliliği ve istihdam imkanlarını artırarak, sosyal istikrar, ekonomik büyüme gibi milli kalkınma hedeflerine katkıda bulunmak olan GAP, çok sektörlü, entegre ve sürdürülebilir bir kalkınma anlayışı ile ele alınan bir bölgesel kalkınma projesidir. Proje alanı Fırat ve Dicle havzaları ile yukarı Mezopotamya ovalarında yer alan 9 ili kapsamakta.
      Ama gelin görün ki bugün bu devasal proje kaderine terk edilmiş durumda. En son Deniz Baykal’ın CHP Genel Başkanı olduğu dönemlerde Diyarbakır’da bir basın toplantısı düzenlemiş ve hemen akabinde AKP lideri ve Başbakan da karşı bir atağa kalkıp ‘unutmadık’ havasından öteye gitmeyen bir adım ile gündeme düşmüştü… 
      Peki ya şimdi?
      Her ne kadar bölge olmasına karşın ülkemizin Cumhuriyetten sonraki en büyük önemli ikinci projesi olan GAP gerçekten şimdi hangi aşamada?
       Suyundan, enerjisinden, tarımından, su ürünlerinden, su sporlarından, getirisinden, sulamasından, tarımsal çeşidinden Allah aşkına ne kadar yararlanabiliyoruz?
       GAP’ta hayal edilenlere bir canlı örnek ile yazımı noktalamak istiyorum.
       Dönemin Şanlıurfa Valiliği koltuğunda bugün TBMM’de üç denemdir Tekirdağ Milletvekili olarak bulunan T. Ziyaeddin Akbulut oturuyordu. Bizlere ve o dönem Hükümetin GAP’la ilgili hayalini;
       ‘arkadaşlar bakın. Diyarbakır yolu üzerine uluslararası bir kargo havalimanı kurulacak. Dört bir yanına içinde soğuk hava depolarının yer aldığı hangarlar kurulacak.
        Su ile birlikte bölgede ürün desen değişiklikleri yaşanacak. Burada şimdiki gibi kuru tarımda olduğu üzere sadece buğday ve arpa yetişmeyecek. Laleler, güller ile sebze ve çeşit çeşit meyveler yetiştirilecek. Ürün desenlerinde patlamalar olacak. Proje zamanında bitecek ve bölge ülkemize hayat verecek. Buradan yetişen güller, laleler ile çeşit çeşit sebze ve meyveler paketlenecek ve tarladan bir gün sonra Avrupa’nın çeşitli ülkelerinde yaşayan Henrilerin, Corcların kahvaltı sofralarında tabaklarında olacak. Evlerinini köşelerindeki vazolarda bizim güllerimizi ve lalelerimiz olacak’
         Evet, dünün Valisi ve bugünün Milletvekili olan Akbulut, GAP’ın geleceğini o dönemlerde Vali olarak bizlere anlatmıştı.
         Şimdi geldiğimiz nokta ortada.
           GAP zaten Rahmetli Özal’ın vefatı ile hem yetim hem de öksüz kaldı. ‘GAP’ı GAPTIRMAM’ diyen Demirel bile unuttu. Erdoğan başta olmak üzere bugün yönetimde, idarede olanlar zaten hepten unutmuşlar. Baksanıza, GAP BKİ Başkanlığı bile kendi sitesindeki ‘Son Duruma’ tek satır yazabilecek notu dahi yok.
            Temel stratejisini, gelecek kuşaklar için kendilerini geliştirebilecekleri bir ortam yaratılmasını amaçlayan sürdürülebilir insani kalkınma felsefesi üzerine kuran ve kalkınmada adalet, katılımcılık, çevre korunması, istihdam, mekânsal planlama ve alt yapı geliştirilmesi olarak belirleyen GAP ne yazık ki var ile yok arasındadır.
           Dün bir takım yaşanan olumsuzluklara bakıp ‘GAP diye diye korkarız ki yarım elimizde sadece SAP’ı kalacak!’ deyip durar idik. Ne yazık ki şimdi bu söz gerçekleşti ve GAP’ın kala kala elimizde SAP’ı kaldı… Buna da şükür!
           GAP’la ilgili gerçekleri görmek, ülkemize hayat verecek olan Projeyi tamamlamak ve kalkınmak adına başımızı gömdüğümüz kumdan bir an önce çıkartabilmek umudu ile….
          
 
  
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
<strong>Dikkat!</strong> Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner57

banner54