2011 yılının son Milli Güvenlik Kurulu Toplantısı başladı

Cumhurbaşkanı Gülün başkanlığında Çankaya Köşkünde yapılan ve 5 saat...

2011 yılının son Milli Güvenlik Kurulu Toplantısı başladı

Cumhurbaşkanı Gülün başkanlığında Çankaya Köşkünde yapılan ve 5 saat...

28 Aralık 2011 Çarşamba 20:33
436 Okunma
2011 yılının son Milli Güvenlik Kurulu Toplantısı başladı

Cumhurbaşkanı Gülün başkanlığında Çankaya Köşkünde yapılan ve 5 saat 20 dakika süren yılın son MGK toplantısında Fransa ve terör üzerine özel vurgu yapıldı.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül başkanlığında toplanan Milli Güvenlik Kurulu toplantısı sona erdi. MGK sonrasında yapılan yazılı açıklamada Fransanın, sözde Ermeni soykırımının inkarına ceza verilmesini öngören yasa tasarısını kabul etmesinden duyulan rahatsızlığın dile getirildi.

Fransada aklıselimin hakim olması ve bu hatalı adımdan geri dönülmesi yönündeki beklentimiz sürmekle birlikte, tasarının kanunlaşması durumunda bu haksız tasarrufa her şekilde karşı çıkılması kararlaştırılmıştır denilen açıklamada şu ifadelere yer verildi:

1. Vatandaşlarımızın canına, malına, hak ve özgürlüklerine kasteden terörist faaliyetler ve oluşumlara karşı güvenlik güçlerimizin cesur, kararlı ve fedakârane şekilde ve etkin işbirliğiyle yürüttükleri operasyonlar neticesinde terör örgütüne büyük darbe indirildiğinin altı çizilmiştir.

2. Diğer yandan, terör örgütünün istismar alanlarının ortadan kaldırılması amacıyla yürütülen kapsamlı çalışmalar gözden geçirilmiş, bu yöndeki çabaların da, demokrasiden, hukuk devletî anlayışından ve evrensel değerlerden ödün verilmeksizin, kararlılıkla devam ettirileceği kaydedilmiştir.

3. Aziz mîlletimizin, her vesileyle, son olarak da Van depreminin yaralarının sarılması gayretleri bağlamında somut olarak sergilediği takdire şayan birlik ve kardeşlik anlayışının terör örgütünün hain hedeflerine ulaşmasına izin vermeyeceğine olan katî inanç vurgulanmıştır.

1. Irakın güvenlik ve istikrarına önem veren Türkiyenin Iraktaki siyasî gelişmeleri yakından takip ettiği ve Irak halkının takdire şayan çabaları ve uluslararası toplumun katkılarıyla son yıllarda elde edilen önemli kazanımların yitirilmemesi için tüm Iraklıların birlikte gayret sarf etmesi gerektiğine inandığı kaydedilmiştir. bu kapsamda, ABD askerî güçlerinin çekilmesinin hemen ardından yaşanan siyasî krizin, çoğulcu demokrasi anlayışına ve hukukun üstünlüğüne saygı gösterilerek çözüme kavuşturulmasının önem taşıdığı, bu doğrultudaki çabalara her türlü desteğin verileceği vurgulanmıştır.

2. Ayrıca, Irakla terörle mücadelede somut mesafe kaydedilmesi gereği yinelenmiş, bu çerçevede Irak makamlarının terör örgütünün Irakın kuzeyindeki mevcudiyetinin sona erdirilmesini temînen etkin işbirliği sergilemeleri yönündeki katî beklentimiz bîr kez daha kuvvetle vurgulanmıştır.

Suriyede sivil halka ve muhaliflere yönelik şiddet ve yıldırma eylemlerinin bîr an önce durdurulmasının ve Suriyenin geleceğinin suriye halkı tarafından belirlenmesinin önemine işaret edilmiş, bu çerçevede, halkın meşru talepleri doğrultusunda demokratik geçiş sürecinin süratle başlatılması gerektiği belirtilmiştir.

1. Fransada iktidar partisi tarafından gündeme getirilen ve 22 aralık 2011 tarihlî ulusal meclîs oturumunda hükümet temsilcisi tarafından da açıkça desteklenerek kabul edilen yasa teklîfî tüm boyutlarıyla ele alınmıştır. Anılan yasanın ifade özgürlüğüne, bilimsel çalışmalara ve ilgili uluslararası hukuk kurallarına aykırılığına dikkat çekilerek, bu gelişmenin, iki ülke arasındaki tarihe dayanan dostluk ilişkilerine büyük bîr darbe vurduğu kaydedilmiştir. Bu konuda hükümetin bu aşamada açıkladığı ve Fransanın atacağı adımlara bağlı olarak benimseyebileceği ilave tedbîrlerin kararlılıkla uygulanmasının önemi vurgulanmıştır.

2. Tarihîn, parlamentoların alacakları yanlı kararlarla yeniden yazılmasının yanlışlığı, bu kanun tasarısıyla daha vahîm bîr şekilde görülebîlmîştîr. Fransada aklıselimin hâkim olması ve bu hatalı adımdan geri dönülmesi yönündeki beklentimiz sürmekle birlikte, tasarının kanunlaşması durumunda bu haksız tasarrufa her şekilde karşı çıkılması kararlaştırılmıştır.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

Son Güncelleme: 28.12.2011 20:33
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
<strong>Dikkat!</strong> Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner57

banner54