banner56
Bu yazımda, Özel eğitim ve rehabilitasyon merkezleri ile ilgili son zamanlarda velilerden ve orada çalışmış insanlardan bana aktarılan eksiklikleri ve yanlışlıkları aktarmak istiyorum. Başta söylemem gerekir bu aktaracağım eksiklik ve yanlışlıkları bütün Özel eğitim ve rehabilitasyon merkezleri üzerilerine alınmasın.Biliyorum ki ilimizde  işini çok güzel  yapan kurumlar  mevcuttur.Fakat benim aktaracaklarım bu eğitim kurumları ticari maksatla açan ve eğitim yönüyle öğrencilere pek bir şey kazandırmayanlardır.
 
Özel eğitim ve rehabilitasyon yönetmeliğinde bu merkezlerin amacı şöyle aktarılır:
 
Özel eğitim ve rehabilitasyon merkezinin amacı
 
MADDE 5 – (1) Merkezin amacı, 1739 sayılı Millî Eğitim Temel Kanununda belirtilen Türk Millî eğitiminin genel amaç ve temel ilkeleri doğrultusunda, özel eğitim ihtiyacı olan bireylerin;
 
a) Bakanlıkça belirlenmiş destek eğitim programları ile özel yöntem, personel ve araç-gereç kullanarak ilgileri, ihtiyaçları, yetenek ve yeterlilikleri doğrultusunda üst öğrenime, iş ve meslek alanlarına ve hayata hazırlanmalarını,
 
b) Toplum içindeki rollerini gerçekleştiren, başkaları ile iyi ilişkiler kurabilen, iş birliği içinde çalışabilen ve çevresine uyum sağlayabilen üretici bir vatandaş olarak yetişmelerini,
 
c) Dil-konuşma gelişim güçlüğü ile zihinsel, fiziksel, duyusal, sosyal, duygusal ve davranış problemleri olan özel eğitim gerektiren bireylerin engellilik hâlinin ortadan kaldırılmasını ya da etkilerinin en az seviyeye indirilerek yeteneklerinin en üst seviyeye çıkarılması ve topluma uyumlarının sağlanması, temel öz bakım becerilerinin ve bağımsız yaşam becerilerinin geliştirilmesini,sağlamak için eğitim çalışmaları yapmaktır.
 
Özel eğitim ve rehabilitasyon  merkezleri  yukarıdaki yönetmelik maddesine uygun mu  işlerini yürütmektedir ? Verilecek cevap genel anlamıyla  hayır olacaktır.
 
Bu kurumlar ticari kurumdan çok  merkezde insanı esas alan bir eğitim kurumu olmalıdır.Devlet sırf bu nedenden  dolayı her bir öğrenci için hatırı sayılır paralar ödemektedir.Devlet tarafından ödenen bu paraların karşılığı verilebilmekte midir ? Tabii ki hayır.
 
Bu merkezlerle ilgili çevremizden bir çok kişi tarafından bize aktarılan bazı eksiklik ve yanlışlıkları aktarmak istiyorum.Bu yanlışların başlıcaları :
 
- Özürlü öğrencilere şiddet uygulama.
 
- Özürlü öğrencilerin derslerine öğretmen yerine servis ablası ve servis şoförlerinin girmesi
 
- Özürlü öğrencileri boş bırakma
 
- Özürlü bireyleri kurumun temizlik işlerinde çalıştırma.
 
- Stajyer olarak kurumlara gelen öğrencilere temizlik işlerini yaptırma
 
- Stajyeri  çoğu zaman  öğretmen yerine derse koyma ve kabul etmediklerinde düşük staj notu vermekle  tehdit etme.
 
- Servis şoförlerinin seçiminde yönetmelikte belirtilen kurallara dikkat etmeme
 
- Kendi kurumlarına kayıt yaptırmak için özürlü ailelerine el altından belli bir miktar para verme ve buna benzer bir çok yanlışlar...
 
Yukarıda saydığımız yanlışlar, yaşananların ancak çok az bir kısmını oluşturuyor.
 
Yazıma son verirken tekrar söyleme ihtiyacı duyuyorum.Yukarıda yazdıklarımız bütün Özel eğitim ve rehabilitasyon merkezleri için geçerli değildir.Görevlerini düzgün yerine getirenleri tenzih ediyorum.Ancak; amacımız bir vatandaş olarak,Yetkililere görevlerini yerine getirmeyen ve zaten kaderin tokadını yemiş özürlü insanların üzerinden haksız yere para kazanan kişilerin varlığından haberdar etmektir.
 
 
 
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
<strong>Dikkat!</strong> Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
islim asalan 6 yıl önce

gerçekten sonuna kadar size katılıyorum dilerim gereken duyarlılıgı gösterirler saygılar

Avatar
muhammet furkan 5 yıl önce

çok doğru

banner57