Özel hastanedeki bir doktor günde en fazla 60 SGKlı hastaya bakacak. Doktorların yüzde 20si mesaiyi ücretli hastaya ayıracak

Özel hastanedeki bir doktor günde en fazla 60 SGKlı hastaya bakacak. Doktorların yüzde 20si mesaiyi ücretli hastaya ayıracak.Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik başkanlığında yapılan zirveden özel hastanelere,...

Özel hastanedeki bir doktor günde en fazla 60 SGKlı hastaya bakacak. Doktorların yüzde 20si mesaiyi ücretli hastaya ayıracak

Özel hastanedeki bir doktor günde en fazla 60 SGKlı hastaya bakacak. Doktorların yüzde 20si mesaiyi ücretli hastaya ayıracak.Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik başkanlığında yapılan zirveden özel hastanelere,...

15 Ocak 2012 Pazar 09:54
14194 Okunma
Özel hastanedeki bir doktor günde en fazla 60 SGKlı hastaya bakacak. Doktorların yüzde 20si mesaiyi ücretli hastaya ayıracak

Özel hastanedeki bir doktor günde en fazla 60 SGKlı hastaya bakacak. Doktorların yüzde 20si mesaiyi ücretli hastaya ayıracak.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik başkanlığında yapılan zirveden özel hastanelere, Doktorlarınızın yüzde 80i SGKlı hastaya baksın kararı çıktı. Bu karara göre, özel hastanedeki bir doktor günde en fazla 60 SGKlı hastaya bakacak. Doktorların yüzde 20si mesaiyi ücretli hastaya ayıracak.

Özel hastane yöneticilerinin, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelikle yaptığı zirveden, anlaşmalı özel hastanelere SGK (Sosyal Güvenlik Kurumu) rahatlaması çıktı. Hürriyetin haberine göre, bundan sonra SGKlı hastalar, anlaşmalı özel hastanelerdeki her branştaki doktorların tümünden değil, yüzde 80inden hizmet alabilecek. Özel hastane doktorları, bir saatte en fazla 6 SGK hastasına randevu verecek.

YÜZDE 20Sİ ÜCRETLİ HASTALARA

Yapılan zirvede, özel hastanelerin ücret ödeyen hastalarla, özel sağlık sigortalı hastalara daha fazla zaman ayırmasına olanak sağlandı. Tüm branşlardaki tüm doktorlar SGKlılara bakmayacak. Özel hastaneler, özel hastaları için doktorların yüzde 20sini ayıracak. Yeni sözleşmeye göre, özel hastaneler SGKlı hastalar dışındaki diğer hastalara daha fazla hizmet vererek, gelirlerini artıracak.

GÜNDE 6 HASTA BAKACAK

Özel hastane doktorları, bir saatte en fazla 6 hastaya bakacak. Bir hastaya düşen muayene süre ortalama 10 dakika olacak. Uluslararası otoritelerin bir hasta için öngördükleri ortalama 20 dakikalık muayene süresinin gerisinde kalındı. Sözleşmeye göre, özel hastane doktorları, bir günde ortalama 60 hastaya bakacak.

FATURADAN TAKİP YAPILACAK

SGKlının özel hastaneden aldığı sağlık hizmeti tutarı, SGKya fatura edilecek ve hastaya yapılan işlemi gösteren belgenin hastaya verilmesi zorunlu olacak. Böylece hastalardan ilave ücret talep edilmesi ya da kuruma yapmadığı işlemleri fatura etme durumu ortadan kalkacak. 100 TLnin altındaki tutarlar ise kişi isterse belge olarak verilecek.

ZORUNLU DUYURU

Özel hastanenin SGKlı hastadan fazla ödeme alması durumunda, uygulanan ceza da kademelendirildi. Hastane, bunu farkedip, vatandaşa geri ödeme yaparsa, uygulanacak cezada indirime gidilecek. Özel hastaneler buna ilişkin tüm bilgilerini web sitesine koyacak. SGKlı bir hasta, sağlık hizmeti aldığı herhangi bir özel hastanede, hangi branşta, hangi işlemde, kaç lira ilave ücret alınacağını hem SGK, hem de özel hasteninin web sayfasından görebilecek.

SGKYA AYKIRI İŞLEMDEN DOKTOR DA SORUMLU OLACAK

2012 Yılı Sosyal Güvenlik Kurumu Özel Sağlık Hizmeti Sunucularından Sağlık Hizmeti Satın Alım Sözleşmesine göre, SGKya yönelik usulsüz işlem yaptığı ve bu işlemin doktor hatasından kaynaklandığının ortaya çıktığı durumlarda, doktor da sorumlu olacak. Sorumluğu tespit edilen doktor, 6 ay süreyle SGKlı hastalara bakamayacak.

Yeni uygulamayla SGK ile özel hastaneler arasında ortak belirlenecek bir tahkim kurulu uyuşmazlıklara bakabilecek. Herhangi bir özel hastaneyle SGK aralarında çıkabilecek bir uyuşmazlıkta kurum müfettişleri ve kurum doktorlarınca verilecek ceza, son işlem olarak uygulanmaktayken artık müfettiş raporları bile olsa özel hastanelere savunma ve itiraz olanağı getirildi.

Ayrıca, özel hastanelerle ilgili oluşabilecek herhangi bir cezai işlemde geçmişte yapılan sözleşmeyle yeni yapılan sözleşme arasında hastanenin lehinde olan hükümler uygulanacak. Örneğin bir hastane, eski sözleşmede bir işlem için 10 bin lira ceza ödemek zorunda ise bu yeni sözleşmede 5 bin lira ise işlem 5 bin lira üzerinden yapılacak. Özel hastanelerin kendilerine uygulanan tüm cezai işlemlerin bir defada ödenmesi yerine isterlerse özel hastanelere cezaları 12 aya kadar taksitle ödeme imkanı getirildi. Taksit tutarı aylık faturasının yüzde 25inden aşağı olmayacak.

Son Güncelleme: 15.01.2012 09:54
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
<strong>Dikkat!</strong> Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner57

banner54