“Aşı Yapılmazsa Hastalık Riski Artar”

Hacettepe Üniversitesi Nüroloji Bilim Anabilim Dalı Başkanı Anlar: “Yaşam koşullarının iyi olmadığı bölgelerde, SSPE hastalığına daha sık rastlanır.

“Aşı Yapılmazsa Hastalık Riski Artar”

Hacettepe Üniversitesi Nüroloji Bilim Anabilim Dalı Başkanı Anlar: “Yaşam koşullarının iyi olmadığı bölgelerde, SSPE hastalığına daha sık rastlanır.

29 Nisan 2014 Salı 10:59
3747 Okunma
“Aşı Yapılmazsa Hastalık Riski Artar”
Hacettepe Üniversitesi Nüroloji Bilim Anabilim Dalı Başkanı Anlar: “Yaşam koşullarının iyi olmadığı bölgelerde, SSPE hastalığına daha sık rastlanır. Bu nedenle Şanlıurfa ve diğer Güneydoğu illerinde SSPE hastası sayısı, diğer bölgelere oranla çok yüksektir” dedi.
 
Hacettepe Üniversitesi Nüroloji Bilim Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Banu Anlar, Sağlıklı yaşam koşullarının olmadığı bölgelerde SSPE hastalığının meydana çıktığını ve bu nedene bağlı olarak, Şanlıurfa’da SSPE hastası sayısının yüksek olduğunu söyledi.
 
“AŞI YAPILMAZSA HASTALIK RİSKİ ARTAR”
 
Şanlıurfa ve diğer bölge şehirlerinde SSPE hastalığının yaygın olduğuna dikkat çeken Banu Anlar, üçlü aşının yapılmaması halinde bu hastalık riskinin arttığını söyledi. Anlar, “Uzun süreli beyin hastalığı bizim çocuk nöroloji miniklerinde nadir olmayarak gördüğümüz bir hastalık, özellikle bazı merkezler birçok hastalığın daha çok sayıda ses yapıyor. Kızamık mikrobunun yaptığı bir hastalık, kızamık mikrobu aşı ile önlenebilen bir mikrop, özellikle 1 yaşında kızamık kızamıkçık ve kabakulak dediğimiz üçlü aşının yapılmasıyla çocukların çoğunun kızamık hastalığına yakalanmazlar. 1 yaşından önce aşı yapılması pek yararlı değil çünkü, vücut çok iyi bir bağışıklık oluşturamıyor. Dolayısıyla kızamığa bir yaşındaki çocuklar duyarlı oluyorlar, yakalanma ihtimalleri oluyor. Bu durumda kızamık hastalığının hedeflediği gruplardan en risk altında olanı bir yaş altı bebeklerdir. Ülkemizde kızamık aşısı yaygın yapıldığından berli kızamık hastalığına az yakalanmaktadır. Ancak bu yurtdışından gelen göçmenler ile birlikte aynı derecede aşılanmamış olmadığı için vakalar görülmeye başlandı.
 
Kızamık aşısın yaygın yapılmasının ve yaş geçirmeden yapılmasının bakanlığın gördüğünün protokollere göre önlem alınmasının önemi daha da çok arttı” şeklinde konuştu.
 
“SSPE HASTASI SAYISI AZALIYOR”
 
Aşının kızamıktan ve dolayısıyla SSPE’den koruduğunu belirten Anlar, aşının yapılmasının hastalık riskini azalttığını söyledi. Anlar, şunları kaydetti:
 
Aşı yapılan toplumlarda SSPE azalır. Örneğin bize de iyi aşılanmış bölgelerimizden artık Haccetepe’ye yılda gelen vaka sayısı azalmıştır. Eskinden daha çok hasta gelirken şimdilerde daha çok gelmemeye başladı. Şimdilerde o kadar çok gelmemeye başladı. Bu neyi gösteriyor; demek ki aşıyı yaygın yaparsak bölgemizde kızamık az olur, ve dolayısıyla ilerde SSPE hastalığı çıkma ihtimali azalır. Azalış genelde var tabi rakamlara bakmak lazım ama sıfırlanmadı. Gerek yurtdışında çalışan Türk vatandaşların getirdiği gerekse komşu ülkelerden gelen göçmenlerin getirdiği kızamık mikrobu nedeniyle oldukça endişeliyim.”
 
“BAYAT AŞININ SIFIR ETKİSİ VAR”
 
Kentteki birçok hasta yakınının çocuklarının bayat aşı ya da fazla doz nedeniyle hastalığa yakalandığını söylemesi üzerine Anlar, bayat aşı ve fazla dozun etkisinin olmadığını söyledi. Anlar, Aşının bayat olması hastaya aşı olarak bir zarar getirmez, ama bağışıklamayacağı için hasta kızamığa duyarlıdır. Bayat aşı demek etkisi az aşı demektir. Dolayısıyla bayat aşı yapılmış hasta, aşı yapılmamış hasta gibidir” dedi.
 
“SSPE HASTALIĞI 10-12 YAŞINDA BELİRİYOR”
 
SSPE hastalığının kızamık hastalığından kaynaklandığını anımsatan Anlar, kızamık hastalığının ilerlemesi üzerine SSPE hastalığının ortaya çıktığını söyleyerek, “Çocuk, kızamık hastalığı geçirdiğinden sonra SSPE’nin çıkması için üç yıl beş yıl on yıl gibi bir ara dönem gerekiyor” diyerek, uzun bir süre sonra bu hastalığın ortaya çıktığını söyledi. Konuyla ilgili konuşan Anlar, “Yıllarca o virüs o mikrop vücutta uyur vaziyette kalıp yıllar geçtikten sonra çoğalmaya başlıyor. Çocukların SSPE belirtileri göstermeleri okul çağında oluyor. Bütün toplumun bir yaşına geldiğinde bütün çocuklar aşılanmış olursa, o topluma kızamık mikrobu girmesse işler hallormuş olur. Ve kızamığın kökü kazılmış olur.
 
Ama bir topluma dışardan kızamık mikrobu girdiğinde elimizde kim duyarlı tabi ki de bir yaşından küçük bebekler duyarlı çünkü aşılanmadılar. İşte onlar SSPE olasılığı da maalesef var, çünkü kızamık olabilirler” ifadelerini kullandı.
 
GÜNEYDOĞU YAYGIN..
 
SSPE hastalığının kızamık hastalığının yaygın olduğu yerlerde fazla olduğunu söyleyen Anlar, “Kızamığın yaygın olduğu yerlerde görülür. Gerek Türkiye’de Gerek bu hastalığın çalışmaları yapan ülkelerde gösterilmiştir. Mesele on yıl önce kızamık haritası çıkarılmışsa, on yıl sonra ki SSPE haritası da ordan çıkar.
 
Kalabalık aileler olduğu için kızamık bir çocuktan bir çocuğa geçebilir çünkü çok bulaşıcıdır. Dolayısıyla bu bölgeler zaten bundan on yıl önce kızamığın çok görüldüğü yerlerdir” dedi.
 
“SSPE’NİN KESİN TEDAVİSİ YOK”
 
SSPE Hastalığının kesin bir tedavisinin olmadığını söyleyen Anlar, bu hastalara verilecek morallerin hastayı ayakta tutabileceğini söyledi. Çeşitli tedavi yöntemlerinin olduğunu anımsatan Anlar, kesin bir tedavinin olmadığını kaydetti. SSPE hastaları için moralin çok önemli olduğuna vurgu yapan Anlar, “SSPE’nin kesin bir tedavisi yok maalesef, bazı ilaçlar var onlarla hastalığın seyrini durdurmak yavaşlatmak hastayı daha rahat yaşatmak mümkün olabiliyor. Ama eninde sonunda bu hastaların normal yaşam süreleri olmuyor. Hastaların çoğu yürüyemeyen, konuşamayan ancak aile bireylerini tanıyan gülümseyen mümkün olduğu kadar bizim verdiğimiz ilaçların biraz yardımıyla nöbet geçirmeyip rahat yaşayabilen yine çok şükür bizim ailelerimizin öz verili bakımıyla güzel çocuklar oluyorlar ama yaşlarının gelişimi olmadığı için o yaşamda çocuk farklı oluyor” ifadelerini kullandı.
 
Anlar, SSPE hastaları için çalışmaların sürekli arttığını sözlerine ekledi. Ali ÇETİNKAYA 
Son Güncelleme: 29.04.2014 15:15
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
<strong>Dikkat!</strong> Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner57

banner54