Başkan Çiftçi Strazburg'da,

Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Av. Nihat Çiftçi, Avrupa Konseyi tarafından Fransa'nın Strazburg kentinde düzenlenen İnsan Hakları Kongresine Türkiye'yi temsilen katıldı.

Başkan Çiftçi Strazburg'da,

Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Av. Nihat Çiftçi, Avrupa Konseyi tarafından Fransa'nın Strazburg kentinde düzenlenen İnsan Hakları Kongresine Türkiye'yi temsilen katıldı.

21 Ekim 2015 Çarşamba 20:13
1677 Okunma
Başkan Çiftçi Strazburg'da,

 Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Av. Nihat Çiftçi, Avrupa Konseyi tarafından Fransa'nın Strazburg kentinde düzenlenen İnsan Hakları Kongresine Türkiye'yi temsilen katıldı.

 
Bir çok ülkenin temsil edildiği kongrede Avrupa'da ve Türkiye'de yaşayan Suriyeli ve diğer sığınmacıların insani hakları görüşüldü.
 
Kongrede Türkiye'de yaşayan Suriyeli Misafirlerle ilgili konuşma yapan  Başkan Nihat Çiftçi, "Avrupalı dostlarımızdan takdir edilmenin ötesinde ileriye yönelik adımların atılmasını bekliyoruz " dedi.
 
Suriye'de yaşanan savaş nedeniyle Türkiye'ye gelen en büyük göçün Şanlıurfa'da yaşandığına vurguda bulunan Başkan Nihat Çiftçi,  Şanlıurfa'nın genel demografik yapısı hakkında bilgi verdi.
 
Şanlıurfa'nın coğrafik konumu nedeniyle Suriye'ye 250 Km sınır hattının olduğunu söyleyen Başkan Nihat Çiftçi, "Şanlıurfa Kobani (Ayn-el Arap), Rasulayn ve Talabayt ile yakın komşu durumundadır. Suriye krizi nedeniyle de en büyük göç alan illerin başında da Şanlıurfa gelmektedir. Türkiye'deki sığınması sayısı bugün itibari ile 2 Milyonu aşmıştır. Bu sayının yüzde 87'si Şehir merkezlerinde yüzde 13'lük kısmı ise Türkiye tarafından yapılan çadır ve konteynır kent gibi geçici barınma merkezlerinde bulunmaktadır" dedi
 
MİSAFİRLERE 7.6 MİLYAR DOLAR İNSANİ YARDIM
 
Başkan Nihat Çiftçi, Türkiye'nin Suriyeli Misafirler için Dünya'da en büyük bütçeli yardımı yaptığını vurgulayarak "Türkiye sığınmacılara toplam 7.6 milyar dolarlık insani yardımda bulunmuştur. Türkiye sığınmacıları için yapılan uluslararası toplam yardım miktarı ise 418 milyon dolardır. Türkiye milli gelirlerine göre Dünyada en çok yardım yapan ülke konumundadır. Şanlıurfa Arap, Kürt ve Türkmenlerden oluşan 360 bin sığınmacıya ev sahipliği de yapmaktadır. Bu rakam Şanlıurfa nüfusunun yüzde 16'lık kısmını oluşturmaktadır. Sığınmacıların yaklaşık 100 bini geçici barınma merkezlerinde, 260 bini de şehir merkezlerinde yaşamaktadır.Ayn-el Arap (Kobani) de çatışmalar sırasında bir kaç gün içersinde Şanlıurfa'ya 250 bin kadar Kobanili sığınmacı gelmiştir.  Bunların yaklaşık 75 bini Kobani'ye geri  dönmüştür. Halen Şanlıurfa'da 175 bin Kobanili sığınmacı bulunmaktadır. Türkiye de ise toplam 190 bin kobanili yaşamaktadır"
 
Salih Muslim'in ağabeyi Prof. Dr. Mustafa Müslim'in bugün yaptığı konuşmasını  "Türkler evlerini açmamış olsaydı Kürtler soğuktan ve açlıktan ölürdü. Türk hükümeti olarak halkının Kobanililere yaklaşımı çok şerefliydi bunu tarih böyle kaydedecek" hatırlatan Başkan Nihat Çiftçi, Türkiye tarafından Suriyeli Misafirlerin ihtiyaçlarının en azami şekilde karşılandığını söyledi.
 
Başkan Nihat Çiftçi, " Başbakanlığa bağlı AFAD koordinasyon merkezi ve ilgili bakanlıklar ile STK'ların katkılarıyla karşılanmaktadır. Şehir merkezinde yaşayan sığınmacılar ise Belediyemizin barınma, temizlik, giyim, gıda ve sağlık  hizmetlerinden yararlanmaktadır. Halen Kobani'den gelen sığınmacılar için kış şartlarına uygun olarak kurulacak çadır kentin alt yapı çalışmalarını yapmaktayız. Geçici barınma merkezlerinin temizlik hizmetlerine belediyelerimizce  personel ve araç desteği verilmektedir. Şanlıurfa genelinde halen 40 bin Suriyeli çocuğa temel eğitim verilmektedir. Bu eğitimlerde öğrenciler bizim çocuklarımız ile eğitim alabildikleri gibi kendilerine ana dilde eğitim imkanı da sunulmaktadır. Dil ve akademik gerekliklileri karşılamak kaydıyla sığınmacılar, Türkiye'deki Üniversitelerde ücretsiz eğitim alabilmektedirler. Barınma merkezleri dışında kalan yetişkinler için dil kursları, beceri, hobi ve mesleki kurslar ücretsiz olarak düzenlenmektedir. Belediyemizin de katkı verdiği bu kurslardan şimdiye kadar 8 bin sığınmacı yararlanmıştır" dedi
 
Sağlık alanında gelen misafirlerin her açıdan ihtiyaçlarının ücretsiz bir şekilde giderildiğini aktaran Başkan Çiftçi , "Sığınmacıların her türlü sağlık hizmetleri ücretsiz yapılmış ve sığınma merkezlerinde günlük ortalama 88 çocuk doğumu gerçekleşmektedir. Bu nedenle anne ve bebeklerin sağlığı ve bakımı için her türlü ihtiyaçları karşılanmaktadır. Salgın hastalıklara karşı ise hijyen çalışmaları ve ilaçlama belediyemizce periyodik olarak gerçekleştirilmektedir.
 
HER GÜN KOBANİYE 2 TIR İNSANİ YARDIM MALZEMESİ YOLLUYORUZ.
 
Şanlıurfa da ki sığınmacıların dışında komşumuz durumundaki Suriye kentlerine temel ihtiyaç malzemelerini gönderdiklerini söyleyen Başkan Nihat Çiftçi, "Bu kapsamda son bir buçuk yılda Kobaniye (Ayn-el Arap)  9 milyon dolarlık insani yardım gönderilmiştir. DEAŞ'ın sınır kapımıza yaptığı saldırılara rağmen halen Kobaniye günde iki tır insani yardım ulaştırılmaktadır. Son bir yıl içersinde Kobani de çatışmalarda  yaralanan 3 bin dolayındaki Kobanili Şanlıurfa'daki hastanelerde tedavi edilmiştir.Bütün bu yardımlar Büyükşehir Belediyesinin öncülüğünde İlçe Belediyelerimiz ve Sivil Toplum Kuruluşlarımızın desteği ile gerçekleştirilmiştir" diyerek konuşmasını sürdürdü.
 
Türkiye Belediyeler Birliğinin de verdiği desteklere değinene Başkan Nihat Çiftçi," Belediyeler çatısı altında birleştiren Türkiye Belediyeler Birliği, sığınmacı alan kentlerin  Beledilerine; seyyar mutfak, itfaiye aracı, vidanjör, geçici sağlık ve temizlik araçlarından oluşan toplam 5 Milyon değerinde 83 adet araç desteğinde bulunmuştur.  Bu inisiyatifin uluslararası düzeyde oluşturulması ve yerel yönetimler arasında uluslararası dayanışma yapılmasına ihtiyaç vardır.
 
"YAŞANAN SIĞINMACI SORUNU SADECE BİZİM DEĞİL BÜTÜN DÜNYANINDIR"
 
Son zamanlarda sığınmacıların yaşadığı üzücü boğulma vakalarına da değinen Başkan Nihat Çiftçi, bu olayların sadece Türkiye'yi değil Tüm dünyayı etkilediğini söyledi.
 
Başkan Nihat Çiftçi,"Suriye'de yaşanan olumsuz gelişmelerle birlikte yaşanan göç dalgasının sadece komşu ülkelere değil, bir çok batılı ülkelerde yaşanmaktadır. Zira her gün Akdeniz'de yaşanan mülteci teknesinin batma haberleri gün ve gün artmaktadır. Sığınmacılar Ülkemizi Avrupa'ya uzanan bir köprü olarak görmekte ve on binlercesi sınırlarımız üzerinde Avrupa'ya göçmek istemektedirler. Dolayısıyla Türkiye'de ve komşu ülkelerde yaşanan sığınmacı sorunu yalnız bizim değil Avrupa'nın da sorunudur. Ancak Avrupalı dostlarımızdan takdir edilmenin ötesinde ileriye yönelik adımların atılmasını bekliyoruz."
 
Son Güncelleme: 21.10.2015 21:33
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
<strong>Dikkat!</strong> Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner57

banner54