Bölge Üniversiteleri İş Birliği Çalıştayı Sonuç Bildirgesi

Güneydoğu Anadolu Projesi (GAP) Tanıtım ve Bölge Üniversiteleri İş Birliği Çalıştayı Sonuç Bildirgesi

Bölge Üniversiteleri İş Birliği Çalıştayı Sonuç Bildirgesi

Güneydoğu Anadolu Projesi (GAP) Tanıtım ve Bölge Üniversiteleri İş Birliği Çalıştayı Sonuç Bildirgesi

30 Kasım 2017 Perşembe 20:44
1558 Okunma
Bölge Üniversiteleri İş Birliği Çalıştayı Sonuç Bildirgesi

Güneydoğu Anadolu Projesi (GAP) Tanıtım ve Bölge Üniversiteleri İş Birliği Çalıştayı Sonuç Bildirgesi

Prof. Dr. Ramazan TAŞALTIN (Harran Üniversitesi Rektörü)

Bu çalıştayın temel amacı çeşitli sorunları olan GAP bölge üniversiteleri için çözüm önerileri üreterek bunu rapor haline getirerek çıktılarını paylaşmaktır. Bölgede sanayi üniversite işbirliğinin giderek önem kazanması ancak sulama, hayvancılık ve sanayi işleme gibi konularda sorunların devam etmesi söz konusu çalıştayın önemini artırmaktadır.

Prof. Dr. M. A. Yekta SARAÇ (YÖK Başkanı)

Tarihi ve kadim değerleri ile bulunmaktan mutluluk duyduğum Urfa’da gerçekleştirilen bu toplantı bir bölge toplantısı niteliğindeki güç birliğidir. Öğrenme bilgi üretimi, küresel ekonomilerde rekabet de bölge üniversiteleri önemli bir yere sahiptir. Bunun nedeni küreselleşme, yenilik temelli ekonomik büyümede bölgelerin sahip olduğu önemdir. Bölgesel aktörlerin başında gelen üniversiteler beşeri sermayeyi yetiştirmek açısından önemlidir. Bu noktada yüksek öğretim kurumu olarak girişimci, proaktif, dinamik öğrenci yetiştirme misyonumuzu devam ettirmeliyiz. Üretim reform paketinin önümüzü açması bu misyonumuzu başarı ile yerine getirmemizde önemli bir paya sahip olmuştur.

Son üç yıllık süreçte yeni YÖK olarak toplamda 184 yükseköğretim kurumu, 112 devlet üniversitesi, 7.8 milyon öğrencimiz, 123.000 uluslararası öğrencimiz ve 153.000 öğretim elemanımız var.

Büyük bir network içerisinde yer alan yükseköğretim kurumlarının birlikte iş yapabilme potansiyelleri önemlidir. Bu açıdan özellikle kamu sanayi işbirliği etkileri artan ülkelerle müşterek ilişkilerin geliştirilmesi önemli bir gerekliliktir. İşbirliği konusunda Üniversitelerimizin dış paydaş ve kamu kurumları ile etkileşimi de büyük bir öneme sahiptir.

YÖK olarak 22 Ülke ile son üç yılda bakan düzeyinde mutabakat zaptı imzalanmıştır.

Bu toplantının ana amacı sürdürülebilir ekonomik kalkınmada bölge Üniversitelerinin rolünün nasıl gerçekleştirildiğidir. Bu bağlamda Üniversiteler;

•             O bölgedeki ekonomik gücün gelişmesi ve ortaya çıkarılmasında en etkin kurumların başında gelmektedir.

•             Akademinin gücü ile – endüstrinin, sanayinin, tarımın tanımlanmış güçlerini bir araya getirir.

•             Coğrafi uzaklıkları yakın kılar, yerel toplulukları bir araya getirir.

•             Bölgenin uzmanlaşma alanlarını öne çıkararak bölgesel inovasyonu destekler (Akıllı uzmanlaşma – sinerjik işbirliği).

•             Mesleki becerilerin eğitilmesinde, geliştirilmesinde, bölgenin uzmanlık alanlarını önde tutar.

•             Bölge sanayisinin, tarımının ticarileşmeden önce üniversiteyle bir yol kat etmesine öncülük eder.

•             Bölge malî fonlarının kullanımında bölge sanayisi ile araştırma, geliştirme (AR-GE) odaklı işbirlikleri gerçekleştirerek bölgesel inovasyona katkı sağlar. (Üretim paketi – post-doc)

•             Yapılanmalarını bölgesel inovasyonu destekleyecek şekilde düzenler, öğretir ve destekler. Bunun için çaba sarf eder.

Yeni yüksek öğretimi sistemi yaklaşımı ile benimsemiş olduğumuz, beraberinde rekabeti ve kurumsal özerkliği getiren misyon farklılaşması ve ihtisaslaşma (çeşitlilik), bağımsız bakış açılı kalite kurulunun oluşturularak, kalite kavramının yerleştirilmesini sağlayan yüksek öğretim kalite kurulu ve 100/2000 doktora bursu projesi ilke ve uygulamaları bölge üniversitelerinin aynı zamanda bölgesel kalkınmadaki rolünü artıran uygulamaları oluşturmuştur.

Üniversite Sanayi işbirliğinin geliştirerek,bölgesel kalkınmanın sağlaması için ekonomik gücün gelişimi, akıllı uzmanlaşma, bölge sanayinin gelişmesi, işbirliğine yönelik ARGE çalışmaları (Teknokent) büyük öneme sahiptir. Bu çalıştayı bu anlamda önemi yüksek olup, somut çıktı vermeye elverişli bir toplantıdır.

Sunumlar yapıldı.

Sn. Sadrettin KARAHOCAGİL (GAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanı)

1990 yılların başında su, enerji ve toprak projesi olmaktan çıkarak, her alanı kapsayan ve sürdürülebilirliği hedef alan entegre bir proje olan GAP projesi kapsamında gerçekleştirilen eylem planları ile bölgeye tahsis edilen 60 milyarlık yatırımın 46 milyar TL ‘lik kısmı harcanmış ve 9 Üniversiteye 2,7 milyar TL kaynak tahsisi edilmiştir.

Dicle ve Harran Üniversitesi öncelikli olmak üzere bölge Üniversiteleri ile; ekonomik gelişmeye yönelik rekabet gücünü artırmaya yönelik alanlarda, tarımsal üretim ile ilgili alanlarda, yenilebilir enerji ve enerji verimliliği alanlarında, jeotermal kaynakların geliştirilmesi ve kullanılması alanında, tarımsal eğitim ve sulama alanlarında, kırsal kalkınmanın sağlanması alanlarında,sosyal gelişmeye yönelik alanlarda, kültür ve turizm alanlarında önemli ve çeşitli projeler gerçekleştirilmiş ve bölgeyi uluslararası marka haline getiren çeşitli ürün çıktıları elde edilmiştir.

Son Güncelleme: 01.12.2017 09:59
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
<strong>Dikkat!</strong> Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner57