Çiftçi, “Her Türlü Terör Eylemini Lanetliyoruz”

Bu sabah Batman’da meydana gelen Hain terör saldırısında 7 askerin şehit olmasının ardından Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Nihat Çiftçi, 5 Ekimde başlayacak olana İsot Festivalinin bu sabah Batman’daki hain terör saldırısı nedeniyle İsot Festivali kapsamında yapılması planlanan konserler ve eğlenceli etkinlikler iptal ettiklerini söyledi.

Çiftçi, “Her Türlü Terör Eylemini Lanetliyoruz”

Bu sabah Batman’da meydana gelen Hain terör saldırısında 7 askerin şehit olmasının ardından Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Nihat Çiftçi, 5 Ekimde başlayacak olana İsot Festivalinin bu sabah Batman’daki hain terör saldırısı nedeniyle İsot Festivali kapsamında yapılması planlanan konserler ve eğlenceli etkinlikler iptal ettiklerini söyledi.

04 Ekim 2018 Perşembe 14:38
1478 Okunma
Çiftçi, “Her Türlü Terör Eylemini Lanetliyoruz”
Bugün sabah saatlerinde Batman'ın Gercüş ilçesinde yol yapım çalışmasının güvenliğini sağlayan askeri aracın geçişi sırasında yola tuzaklanan EYP 'nin patlatılması sonucu 7 askerimiz şehit oldu, 2 askerimiz yaralanmıştı. Yaşanan olayla ilgili basın açıklaması yapan Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Nihat Çiftçi, “Batman’da hain saldırıda 7 askerin şehit edilmesi ve 2 askerin yaralanmasından nedeniyle Şanlıurfa’da 4-5-6- Ekim tarihi arasında yapılacak olan konserlerin iptal edildiğini açıkladı.”
 “Her Türlü Terör Eylemini Lanetliyoruz”
Batman'da askerimize karşı bir bomba patlama sureti ile bir terör eylemi gerçekleştirildi öncelikle olayı lanetliyoruz diyen Çiftçi, “Biliyorsunuz sabah çok menfur bir olayla uyanmış uyandık. Batman'da askerimize karşı bir bomba patlama sureti ile bir terör eylemi gerçekleştirildi. Öncelikle olayı lanetliyoruz, kınıyoruz vefat eden tüm askerlerimize Allah'tan rahmet diliyoruz. Yaralılarımıza Rabbimizden acil şifalar ihsan etmesin diliyoruz. Tabii ki üzüntü içerisindeyiz, fakat şunu da bilmekte fayda vardır. Terörün amacı o toplum bu ülkeyi Üzüntüye boğmaktır tek amaçları budur. Hayatı normal akışında çıkarmaktır, bunu da farkındayız ve her türlü terör eylemini lanetliyoruz. Bu topraklar selametle, barışla, huzurla, kardeşlikle geldi bunlarla gitmesi lazım. Bu Topraklara da bu yakışır. Ülkemize de bu yakışır ama maalesef olaylarda meydana geliyor. Fakat buna karşı Selametle olacağız. Birlik beraberliğimizi muhafaza edeceğiz gücümüzü her zaman toparlayıp ve yolumuza kararlı bir şekilde devam edeceğiz.”  İfadelerini kullandı. 
 “Eğlence Ve Konser Bölümlerini İptal Ettik”
İsot festivalindeki eğlence ve konser kısımlarını iptal ettiklerini söyleyen Çiftçi ,”Şimdi meydana gelen terör olayı sebebiyle bizim başlayan bir isot Festivalimiz var. Bugün yarın, öbür gün 3 günlük program içerisindeki eğlenceli kısımlarını ve halay kısımlarını konseri kısımlarda encümenimiz üst yönetimin il başkanlığımız ve bizimle birlikte isot Festivali'nde ortak kurumlarımız var, dışarıda olan başkanlarımız var ve Selamlarını ileteceğim Ticaret ve Sanayi Odası Başkanımız dışarıdaydı. GAP Kalkınma başkanımız bir toplantıda selamları var. Ziraat Odası Başkanımız Ahmet Bey’in selamları var. Sağolsun Borsa Başkanımız Mehmet Bey bize hemen yakın Çünkü çok ani bir değerlendirme hemen kamuoyunu bilgilendirmemiz lazım, Allah razı olsun Başkan Burada 5 kurumun 4 ortak yanımızda olan 5 kurumumuzun ortak düzenlemiş olduğu isot Festivalindeki bu bölümlerin iptal ediyoruz. Konser ve halay bölümünü iptal ediyoruz. Eğlence bölümlerini iptal ediyoruz diğer yarışmaları buluşmalarımız korteji düşlerimiz yemek yarışmaları yemek ikramlarımız aynı şekilde program devam ediyor. Bunu size bildirmek istedim tüm kurumlarımızın ortak kararıyla sizlerle paylaşıyorum” dedi.
Şehrimiz İçin Önemli Kararlar Aldık
Encümenimiz şehrimizi birçok yönünü için çok önemli kararlar aldıklarını dile getiren Çiftçi ,“Aslında biz terörü lanetlemek ve programlarımızı revize etmek olarak bir araya geldik fakat Hayat devam ediyor dedik encümenimiz ve meclis üyesi arkadaşlarımız çalışıyor yeni bir bakış açısı getiriyoruz Şanlıurfa’mıza yeni bir yönetim modeli yerel anlamda nedir bu Şanlıurfa büyükşehir belediye başkanlığımız yerelden kalkınma modeli başlatıyor. Bu Şehirde İnşallah arkadaşlarımız çalışıyor 15 Ekim gibi lansmanı ile tüm detayı raporlarla Arge çalışmalarıyla, biz bunu kamuoyuna daha sağlıklı bir şekilde duyuracağız ve aynı şekilde katalog haline gelecek ve kamuoyuyla paylaşacağız. Turizm anlamında Şehrimize Kalkınma projelerini getiriyoruz. Turizm anlamında Hangi projeler çok kısa hemen geçiyorum. Size de bu karar verirsin çarşıların Sektörel bazında sınıflandırılmasına geçiyoruz” dedi.
 “Şehrimizin Ayağa Kalkması İçin Birçok Bölgede Çalışmalarımız Var”
Şehrimiz için turizm açısından ayağa kalkması için birçok bölgede çalışmalarımız devam ediyor diyen, Çiftçi Şanlıurfa’mızda, Sur içindeki evlerin fonksiyonlu aldırılması alan yönetimi şuanda yapılıyor, bizim Tarihi Sur içerisindeki evlerimiz son fonksiyonlandırılıyor ve ticari fonksiyon ünvanı veriliyor. Butik Otel olabilecek, Restaurant olabilecek tüm Turizm eşya satış ofisi olabilir. Yani buralarda telkari de yapılabilecek Sanat Galerisi de yapılacak bir isot evi de yapılabilecek, kültürümüzü ve ürünlerimizi satışına konu olan her yer, hanlarımız hepsini bir fonksiyon veriyor. Hepsi Han gerek, Vakıflar gerek, sahipleri gerekse kamuya görüşülüyor bunları tamamıyla yeniden foksiyonlandırılıp hemen ayağa kalkma karar verilmiş durumda. Müzik gastronomi sıra gecesi ve Sur içi alanında şehrimiz UNESCO'ya Hazırlandı. Hem somut kültürel varlık hem somut olmayan kültürel varlıkları anlamında, Dış İlişkiler daire başkanlığımız dosyaları hazırlamışta. Bozova da yazlık bir ilçemiz Sahil kent projemiz İmar ve Şehircilik Daire Başkanlığı tarafından hazırlanıyor şu an bizim İmar Komisyonu huzurunda Siverek'te Karacadağ kayak merkezinin projesini tamamladık. Oranın ayağa kaldırılması turizme kazandırılması ve Yayla turizmi o bölgede geliştirilmesi için bir Kalkınma Projesi olarak karara bağlandı” İfadelerini kullandı.

“Tarım Alanında Önemli Adımlar Atıyoruz”

Tarım alanında da önemli çalışmalarımız olacağını dile getiren Çiftçi, “Eyyübiye Karaali bölgesi Jeotermal alan olarak planlıyor. Jeotermal Sera ve yine yanındaki yamaçta Jeotermal turizm alanı olarak planlama çalışmalarına imar Şehircilik Daire Başkanlığımız başlattı ve komisyonumuz da değerlendirmede. Tarihi alanlardaki mağaraları turizme kazandırıyoruz. Kızılkoyun da başladık kale etiği ile devam ediyoruz. Şimdi onun devamında Kalenin arkasındaki bölümleri de kamulaştırma işlemlerine başladık. Tarım alanında önemli adımlar atıyoruz arkadaşlar burada tarımdaki kalkınma modeli burada açıklıyorum. Fıstık, isot ne olursa olsun tereyağı, peynir durum buğdayı Karacadağ pirinç kırmızı mercimek gibi değerli olan ürünlerimizi Ticaret Sanayi Odası başkanlığımızda da ve Ziraat Odası başkanlığımızla da bu konuları görüşüldü. Gıda OSB ortak yönetim kurulu başkan vekili Şanlıurfa büyükşehir belediye Başkanlığı görüştü. Üyelerimizle birlikte gıda olsa evin alt yapılarını götürme kararını almışız bize bağlı ŞUSKİ genel müdürlüğümüz altyapı çalışmaları projelendirdiği ve şuan proje hayata geçiyor Su, Kanal, Doğalgaz, DEDAŞ altyapıları çekiliyor. Güneş enerjisine dayalı Sera sistemine şehri geçirmek istiyoruz. Güneş enerjisi alan bir şehiriz tarıma uygun olmayan alanlarımızda serada dediğimiz topraksız tarım sistemiyle ve ısıtmayı güneşten sağlayabilecek Bunların Hepsi 1 yıldır çalışıyor Ar Gelir yapılmış yüzlerce sayfalık fizibilite raporları var hepsi yapılabilir durumda. Bunun için yatırımcının önünü açacağız tarımsal İhtisas alanlarını planlıyoruz. Tarımsal İhtisas sana alanlarını planlıyoruz artık hiçbir yerde bir depo, bir Çırçır herhangi bir yapı yapılmasın diyoruz yeri bedava vereceğiz planlama çalışmaları başlattık Gel buyur sana tarıma uygun olmayan yer veriyoruz. Buyurun Sanayiyi kalkındırın diyeceğiz” Şeklinde konuştu.
 “Çoraklaşmanın Önüne Geçilecek”
 “Solucan gübresiyle buranın toprak ömrünü uzatarak, çoraklaşmanın önüne geçeceğiz diyen” Çiftçi, Lisanslı depoculukta ilgili Ticaret Borsası başkanımız burada sağ olsun bu faaliyet güzel bir şekilde Bizim de desteklemesi ne karar almışız onu destekleyeceğiz, destekliyoruz. Doğru bir karar, Harran ve Akçakale ilçelerinde Ziraat Odası Başkanlığımız ve yine üniversitemizle yapmış olduğumuz görüşme ile solucan gübresiyle buranın toprak ömrünü uzatarak, çoraklaşmanın önüne geçeceğiz. Yerel tohumları tamimiyle Büyükşehir destekliyor hem teşvik ediyor, hem o tohumu ekenlere gübre desteği olunma kararı aldı. Her türlü desteği vereceğiz. Ticaret anlamda İhtisas OSB’lerde üretilecek ürünler için bir artık Kargo sistemine bizim geçmemiz lazım bu konuda çalışmalar üniversitede birlikte yürütülüyor. Sektör el bazında İhtisas yönünde küçük sanayi siteleri oluşturuldu en son istoçlar Kooperatifi'nin kooperatifleştirdik ve 970 dönüm yer tahsisinde bulunuldu. Hemen evlen Sanayi Sitesinin arkasında 19 İhtisas Sanayi sitemiz kuruluyor. Altyapılarını yapıyorsun, yeni planlıyoruz sektörü bir arada topluyoruz kooperatifleştiriyoruz. İhtisas alanlar oluşturuyoruz, kimler var şu an Mobilyacılar, Pimapenciler, Marangozular hemen hemen tüm sektörler sobacılar, kaynakçılar şehirden bu bölgeye tahliye edeceğiz. Önce kuracağız proje bitireceğiz sonra sektörümüzü şehirde oraya daha geniş alana daha birlikte daha İhtisas alanı taşıyacağız” diyerek konuşmasını sonlandırdı.
Son Güncelleme: 04.10.2018 14:52
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
<strong>Dikkat!</strong> Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner57

banner54