İş Sağlığı ve Güvenliği

Şanlıurfa İş Sağlığı ve güvenliği 81 ilde İSG kanunu tanıtıp semineri Hilton otelinde yapıldı.

İş Sağlığı ve Güvenliği

Şanlıurfa İş Sağlığı ve güvenliği 81 ilde İSG kanunu tanıtıp semineri Hilton otelinde yapıldı.

13 Aralık 2012 Perşembe 13:09
9547 Okunma
İş Sağlığı ve Güvenliği
Şanlıurfa İş Sağlığı ve güvenliği 81 ilde İSG kanunu tanıtıp semineri Hilton otelinde yapıldı.
İş Sağlığı ve güvenliği 81 ilde İSG kanunu tanıtıp semineri Şanlıurfa’da 17. cisi düzenlenmen toplantıya Çalışma ve Sosyal güvenlik bakan yardımcısı Halil Etyemez, Şanlıurfa valisi Celalettin Güvenç, Şanlıurfa Belediye başkan yardımcısı Fevzi Yücetepe STK temsilcileri katıldı.
 
Şanlıurfa Belediye Başkan yardımcısı Fevzi Yücetepe konuşmada” Bilgi teknolojisi, bilişim teknolojisi olsun bunlar bünyesinde hep riski barındıran dolaysıyla iş sağlığı ve iş güvenliği açısından her zaman tedbir alınması gereken bir olgudur”
 
Şanlıurfa valisi Celalettin Güvenç “ Dünya sanayileştikçe ekonomi büyüdükçe iş sağlığı iş kazası daha fazla önem arz etmektedir. Ve bunun bilançosu toplumlara ağır olmakta özellikle bizim gibi sanayileşmesini tamamlamamış sanayi kültürünü tamamlamada özümsememiş toplumlarda sıkıntılar diğer ülkelerde göre daha fazla olmaktadır. Ortalama günde 3-4 işçiyi kaybettiğimiz bir çalışma hayatından bahsediyoruz. İş hastalıkları ondan doğan ölümler, sakat kalmalar bunun ilk sırasıdır.dedi.
 
Çalışma ve Sosyal güvenlik bakan yardımcısı Halil Etyemez
 
Hükümetimizin son dönemde yasalaştırdığı önemli icraatlardan biri olan İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu, ülkemizde çalışanların sağlığı ve güvenliği konusunda atılmış en önemli adımdır. Çıkarılan kanun ile bugüne kadar iş kanunu içerisinde bulunan iş sağlığı ve güvenliği hükümleri ilk defa kendi kanunuyla mevzuatımızda yer almıştır.
Bu yasa ile çalışanların tamamı, işçi-memur ayrımı yapılmaksızın iş sağlığı ve güvenliği mevzuatı şemsiyesi altında birleştirilmiştir. İş Sağlığı ve Güvenliğinde “kuralcı yaklaşımdan” ziyade “önleyici, iyileştirici ve geliştirici” bir yaklaşım hedeflenmiştir.
İş yeri hekimi ve iş güvenliği uzmanı görevlendirme veya hizmet alımı yükümlülüğünde aranan 50 işçi çalıştırma şartı kaldırılmıştır. İş Sağlığı ve güvenliği konusunda çalışmalara katılma, tedbir alınmasını isteme, tekliflerde bulunma ve benzeri konularda çalışanları temsilen iş sağlığı ve güvenliği çalışan temsilcisi ihdas edilmektedir. Böylelikle iş sağlığı ve güvenliği ile ilgili iş yerinde alınan her karara işçilere katılımının sağlanması hedeflenmiştir.bütün bu yenilikler çalışanlarımızın daha güvenli ortamlarda çalıştırılmasını sağlamak için hayata geçirilmektedir.
Ülkemizde her gün 172 iş kazası meydana gelmekte ve 4 işçimiz hayatını kaybetmektedir. 6 işçimiz de sürekli iş göremez hale gelmektedir. Ülkemizde 2010 yılında meydana gelen iş kazası sayısı toplam 63 bin. Meslek hastalıklarında ise tespit edilen vaka sayısı 533’tür. Ancak bu sayıdan çok daha fazla meslek hastalığı vakası olduğu bilinmekte bu vakalar “meslek hastalığı” olarak ayda geçmemektedir. Bunun sonucunda uzun süredir hastalıkları yapılan kanun, bu yılın Haziran ayında yasallaştırılmıştır.
Düzgün alınan iş sağlığı güvenliği tedbirlerinin işverenin imajına % 92 katkısı vardır. Aynı şekilde üretime % 98, ürün kalitesine % 85, ürünün pazarlanmasına % 50 katkısı vardır.
2011 yılı içerisinde  meydana gelen iş kazalarının maliyeti ülkemize 52 milyar TL olmuştur. Bu rakam iş kazası ve meslek hastalıklarının ekonomiye etkisini bir kez daha gözler önüne sermiştir. Unutulmamalıdır ki iş kazalarının % 98’i meslek hastalıklarının tamamı önlenmiştir.
Bu çerçevede Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı olarak, ekonomik kalkınmamızın, çalışanlarımızın sağlık ve güvenliklerini koruyarak gerçekleşmesi yönünde çaba sarf etmekteyiz. Bu çerçevede memleketimizin her köşesinde kazasız ve hastalıksız bir çalışma hayatı diliyorum. Son Güncelleme: 13.12.2012 21:26
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
<strong>Dikkat!</strong> Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner57

banner54