Küçük, “Hepimizin Bu Şehre Karşı Sorumluluğu Var “

Şanlıurfa Çalışan Gazeteciler Derneğinin 15 günde bir düzenlemiş olduğu "Şanlıurfa için tek kalem" buluşmalarının bu haftaki konuğu Şanlıurfa Valisi İzzettin Küçük oldu.

Küçük, “Hepimizin Bu Şehre Karşı Sorumluluğu Var “

Şanlıurfa Çalışan Gazeteciler Derneğinin 15 günde bir düzenlemiş olduğu "Şanlıurfa için tek kalem" buluşmalarının bu haftaki konuğu Şanlıurfa Valisi İzzettin Küçük oldu.

29 Kasım 2015 Pazar 13:36
1814 Okunma
Küçük, “Hepimizin Bu Şehre Karşı Sorumluluğu Var “
Şanlıurfa Çalışan Gazeteciler Derneğinin 15 günde bir düzenlemiş olduğu "Şanlıurfa için tek kalem" buluşmalarının bu haftaki konuğu Şanlıurfa Valisi İzzettin Küçük oldu.
Şanlıurfa'nın ve gazetecilerin problemlerinin konuşulduğu, tartışıldığı buluşmada her hafta olduğu gibi bu haftada birlik ve beraberlik mesajı verildi.
Son zamanlarda yaşanan terör olaylarıyla çöken turizm sektörünün tekrar canlandırılması için birlik olmamız gerektiğinin vurgulandığı buluşmada Vali izzettin Küçük, Turizmin canlandırılmasında basın mensuplarına büyük görev düştüğünü söyledi.
Vali İzzettin Küçük, çalışan gazetecilerin 15 günde bir toplanmasını memnuniyetle karşıladığını vurgulayarak dernek başkanı Tahir Gülebak'a teşekkür etti.
Vali Küçük, "Sayın Dernek Başkanımız Tahir beye çok teşekkür ediyorum, ayrıca her 15 günde bir toplanmanızı memnuniyetle karşıladım. Hem bir birinizle iletişim içerisindesiniz hem de devletin veya belediyenin temsilcileriyle bir araya gelmeniz memnuniyet verici bir durum" dedi.
"İLETİŞİM ARAÇLARININ GELİŞMESİNE RAĞMEN YAKIN TEMAS ÖNEMLİ"
Türkiye'deki en önemli sorunun iletişim eksikliği olduğuna değinen Vali Küçük, "Türkiye’deki en önemli sorun bence bütün iletişim araçlarının gelişmesine rağmen iletişim eksikliği, birini anlama eksikliği, bir birini tanıma eksikliği. Şimdi çok örnek verirler bir genç kız ve bir erkek bir masada kafede iki bir biriyle konuşmuyor ama ikisi de ellerindeki bilgisayarla iletişim kurmaya çalışıyor. Yani şunu demek istiyorum, yakın temas her zaman önemlidir, şuanda da çok önemlidir. Bütün bu alet, edevatın, internetin, twitter’ın gelişmesine rağmen yakın teması sağladığınız için çok teşekkür ediyorum" ifadelerini kullandı.
"ZOR, KAOSLU 2 YIL GEÇİRDİK"
 Zor kaoslu pek çok sorunla yüzleşen bir iki yıl geçirdiğimizi vurgulayan Küçük, 3 tane büyük savaşı yaşadığımızı, 4 büyük seçim geçirdiğimizi ve pek çok hadise olduğunu söyledi.
 Bu iki yılsonunda manzara ne oldu? Diye baktığımızda Urfa o kadimden gelen tarihi dokusunu, sosyolojisini muhafaza ettiğini sözlerine ekleyen Vali Küçük, şunları söyledi:
 "Bundan kastım şu, buradaki insanlar gerçekten ne olursa olsun bir birini seven, bir birini anlayan, şiddete pirim vermeyen bir topluluk. Yüzlerce yıldır böyle bir Urfa bu 2 yıllık kaos sürecinde içerisinde 500 Bin Suriyeli kardeşimizin gelmesine rağmen bu dokusunu bozmadı. Bu çok önemli bir hadisedir, çünkü bu tür kaoslu yıllar büyük güçler o büyük toplumun içerisinde sosyolojisinde yırtılma meydana getirebilir. Yüzlerce yılda ancak oluşturabildiği o beraber yaşama, bir biriyle dayanışma ve bir biriyle geleceği inşa etme duygusunda yırtılma yaratabilir.  Ama bu 2 senelik kaos süreci hiçbir sorun yaratmadı, bunda muhakkak Şanlıurfalıların feraseti, onların tarihten getirdiği o kadim kültürü olduğu kadar basınımızın da bu hususta yerel basın anlamında çok sağ duyulu, sorunluluk bilincinde bu konulara yaklaşıyor iken öncelikle ülkesini ve Şanlıurfa’yı gözeterek haber yapması çok önemli bir durum idi. Bu 2 yıl içerisinde yaklaşımlarından dolayı yerel basına ayrıca teşekkür ediyorum. Yani, asla şunu yapmadı bizim yerel basınımız o kaos sürecinde duygulara, provokasyonlara kapılıp kışkırtıcı, prova kete edici, insanlardaki sevgiyi, bir birine olan sevgiyi azaltıcı hiçbir haber yapmadı. Bu çok önemli idi bu yaklaşım yatırımlardan daha önemli. Eğer sosyolojimiz yani toplumsal o dokumuzda yırtılma olsaydı Allah muhafaza yolda yapsanız yol tahrip olur. Tesisler yapsanız tesisler tahrip olur gibi yani o toplumun sosyoloji o bütün hali bütün yatırımlardan, bütün maddi yatlardan önemli idi Urfa için ve onu biz muhafaza ettik hatta güçlendirdik. Bu anlamda yerel basının çok anlamlı katkıları oldu. Şimdi kaldığımız yerden devam ediyor Türkiye, bazı kriz zamanlarını Urfa aştı."
Şimdi önümüze bakmamız gerektiğini belirten Vali Küçük, güçlü bir Bakanımızın olduğunu güçlü bir siyasi irademizin olduğunu yani gelecek rüzgarın bizim yanımızda olduğunu vurguladı.
"HEPİMİZİN BU ŞEHRE KARŞI SORUMLULUĞU VAR "
Turizmimizin hafif bir şekilde sıkıntıda olduğuna da değinen Vali Küçük, Bunu atlatabilmemizin en önemli manivalesi basın olduğunu söyledi.
Vali Küçük, "Urfa’nın algısını o 7 aydır Güneydoğuda ki olan algıdan Urfa’da etkilendi. O algıyı kıracağız bunu da basınla beraber önce yerel sonra ulusal basınla kıracağız. Turizmimiz biraz kan kaybetti bunu açıkça söylemekte yarar var, bunu hepimiz yaşıyoruz bütün bu olaylarda basının vereceği Urfa’nın algısı, Urfa resmi çok önemli. Biz çok şey yaparız ama resim yanlış çıkarsa çabalarımız etkisiz kalır. Ben şunu demiyorum, arkadaşlar Urfa’nın hep hakkında güzel şeyler yazın, böyle bir şey yok buna basında demiyor zaten ama hepimizin bu şehre karşı sorumluluğu var. Hepimiz bu şehirden ekmek yiyoruz, şehrimiz iyi olursa hepimiz iyi olacağız. Bir şehir kötü olursa fakirleşirse kim kurtarabilir? Bizi ondan bu geri gidişle kim kurtarabilir? Hepimizin sorumluluğu var, bu nedenle bence insan hayatındaki en önemli kavramlardan biri. Günümüzde bir akım var, herkesin hakkı var, herkes her şeyi istiyor ama hiç kimse aklına sorumluluk getirmiyor. Bu çok önemli bir şey, geçen gün bir filozofun yazısını okudum, sabahları insanlar kalkar Allah’tan çok şeyler ister ama hiçbir gün çoğu insanda düşünmez acaba Allah’ta benden bir şey istiyor mu? Şimdi insanlarda benim bu hakkım var, şu hakkım var, şuraya gidersem şunu yapmak zorundalar, belediye bunu yapmalı, komşum şunu yapmalı veya bir iş yerine gidiyor iş yeri şunu yapmalı. Hep beklenti karşıda bizim hepimizin bu şehre karşı bir sorumluluğumuz var evet hakkımız var bu şehir hepimize çok büyük nimetler veriyor ama hepimizin de bu şehre karşı sorumluluğu var, bu sorumluluk Valinin de var basınımızın da. Allaha şükür basınımız bugüne kadar yüzünün akıyla geldi, bundan sonra da parsellikte şehri bu kadar büyük fırsatları bir araya getirdiği tarihte ender ve narin zamanlar vardır. Fırsatlar bir araya gelir ve oradan yürür gidersin şuanda öyle bir dönemdeyiz. Bunları iyi değerlendirirsek muhteşem bir il bizi bekliyor yani şahane bir il bizi beliyor. Ben bu vesileyle bu gecede emeği geçen başta Çalışan Gazeteciler Dernek Başkanımız Tahir Gülebak ve gazetecilere canı gönülden teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.
Şanlıurfa Çalışan Gazeteciler Dernek Başkanı Tahir Gülebak ise Şanlıurfa Valisi İzzetin Küçük'ün uyuyana kadar sahada çalışan gazetecilerin ona eşlik ettiğini onunla birlikte gecelerini ve gündüzlerini bir ettiklerini çalışan gazetecileri ziyaretiyle memnun ettiğini söyleyerek Şanlıurfa Valisi İzzetin Küçük'e teşekkür etti.
"VALİMİZ TARİHİN EN ZOR VALİLİK GÖREVİNİ YAPIYOR"
Vali İzzettin Küçük'ün Şanlıurfa’ya geldiği günden buyana tarihin en zor Valilik görevini yaptığını bildiklerini vurgulayarak şunları söyledi:
 "Şanlıurfa’mız çok zor dönemlerden geçiyor, bu nedenle Valimizi her gün sınırda, Akçakale’de, Ceylanpınar’da, fazla yakalayamıyoruz ama inşallah bundan sonra sükûnet olur Valimizle her gün beraber oluruz. Sayın Valimiz Şanlıurfa’ya geldiği günden belli Şanlıurfa’nın bütün sorunlarını gece gündüz takip edip, çözüm bulduğu için Şanlıurfa Çalışan Gazeteciler Derneği olarak canı gönülden teşekkür ediyorum."
"AMACIMIZ BİRLİK VE BERABERLİĞİ SAĞLAMAK"
 Şanlıurfa’da basının kopukluğunu gördüklerini söyleyen başkan Gülebak, "Şanlıurfa’mıza Şanlıurfa Çalışan Gazeteciler Derneğini kurma zorunluluğunu hissettik, bizim amacımız Şanlıurfa’da yanlış haberlerin, yanlış konuların yukarıya ilk ağız olan mülkü amirlerimize iletilmesin diye birlik ve beraberliği sağlamak için Şanlıurfa’da Çalışan Gazeteciler Derneğini kurduk. İnsanlar bir biriyle kaynaşa kaynaşa her hafta burada toplantı gerçekleşiyor. Konuklarımız oluyor kamu kurum ve kuruluşların müdürleri bulunuyor, özellikle bu gibi yanlış algıların yaşanmaması için bire bir istişare ediyoruz" ifadelerini kullandı. 
Son Güncelleme: 29.11.2015 13:46
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
<strong>Dikkat!</strong> Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner57

banner54