SAĞLIK ALANINDA ÖNEMLİ DEĞİŞİKLİKLER

Şanlıurfa Sağlık İl Müdürlüğü’de Sağlık anlamda önemli değişikler basın toplantısında Şanlıurfa’nın sağlık konusunda eksiklikleri ve yapılan yeni çalışmalar anlatıldı.

SAĞLIK ALANINDA ÖNEMLİ DEĞİŞİKLİKLER

Şanlıurfa Sağlık İl Müdürlüğü’de Sağlık anlamda önemli değişikler basın toplantısında Şanlıurfa’nın sağlık konusunda eksiklikleri ve yapılan yeni çalışmalar anlatıldı.

05 Aralık 2012 Çarşamba 15:29
3156 Okunma
SAĞLIK ALANINDA ÖNEMLİ DEĞİŞİKLİKLER
Şanlıurfa Sağlık İl Müdürlüğü’de Sağlık anlamda önemli değişikler basın toplantısında Şanlıurfa’nın sağlık konusunda eksiklikleri ve yapılan yeni çalışmalar anlatıldı.
 
Toplantıya Şanlıurfa Sağlık İl Müdürü Uzm. Dr. Erdoğan Duran, Kamu Hastaneleri Şanlıurfa Genel Sekreteri Turhan Sulhan ve Halk Sağlığı Müdürü Osman Koyuncu’nun yanı sıra sağlık çalışanları ile yerel ve ulusal basın mensupları katıldı.
 
Sağlıkta kurumsal anlamda önemli değişikler hayata geçirildi. Yeni kurumlar ortaya çıktı. Peki vatandaş bilgi alabilmek veya şikayet için hangi kuruma başvuracak? Kim nereye bağlı?
81 ilde hayata geçirilen Kamu Hastaneler Birliği’nde kurumlar görevlerine başladı. Sağlık Bakanlığı, Türkiye genelindeki 842 kamu hastanesini il bazında bölgelere ayırarak birleştirdi. Bakanlık, bu hastaneleri yönetecek 100 Kamu Hastaneler Birliği İl Genel Sekreter (CEO) listesi de hazırladı. Protokollerin tamamlanmasının ardından Kamu Hastaneleri Genel Sekreterleri de kararname ile görevlerine başladı.
 
Bakanlık yönetmeliği açısından yeni yapılanma karışıklığa yol açmazken kamuoyunda bazı soru işaretlerinin belirdiği ifade edildi. “Sağlık Müdürlüğü ne olacak? Kamu Genel Hastaneler Birliği mi daha büyük bir kurum yoksa İl Sağlık Müdürlüğü mü? Halk Sağlığı Müdürlüğü kime bağlı? Hangi kurum hangi basamakta yer alıyor? Sağlık alanında ildeki son sözü kim söyleyecek? Hastanede bir sorunla karşılaşırsam kime başvurmam gerekiyor?..”
 
Bu ve benzeri sorunların cevaplarını duyurmak amacıyla Şanlıurfa İl Sağlık Müdürlüğü basın mensuplarıyla kahvaltıda biraraya geldi. Mevcut Sağlık İl Müdürlükleri’nin de çalışmalarına devam ettiği ifade edilen toplantıda, bakanlığın teşkilat yapısını değiştirdiği, bundaki amacın yönetimi branşlaştırmak olduğu vurgulandı. Başka bir deyişle Halk Sağlığı, Kamu Hastaneler Birliği ve Sağlık İl Müdürlükleri illerde eş zamanlı, gerektiğinde paralel veya dikey olarak hizmet verebilecek.
 
Kurumların genel olarak görev açısından birbirinden bağımsız çalışacağını kaydeden Şanlıurfa Sağlık İl Müdürü Uzman Doktor Erdoğan Duran, “Türkiye Halk Sağlığı Müdürlüğü bakanlığa bağlı bir kurum. İllerde de müdürlükler oluşturuldu. Aynı şekilde Kamu Hastaneler Sekreterliği var. Tüm illerde bunların sekreterliği oluşturuldu. Kamu Hastaneler Birliği Sekreterliği Şanlıurfa genelindeki 15 hastanenin kontrolünü yapacak. Halk Sağlığı Müdürlüğü ise görev bölgesindeki her türlü dispanser, aile sağlık merkezi ve hıfzısıhha müdürlüklerini denetleyecek. İl Sağlık Müdürlüğü ise ilde bakanın temsilcisi, valinin sağlıkla ilgili müşaviri sıfatıyla görevini sürdürecek. Sağlık Müdürlüğü bunun yanı sıra acil sağlık hizmetlerini de yürütecek. Kurumlar arasında anlaşmazlık olduğunda İl Sağlık Müdürlüğü hakem görevini yürütebilecek. Yani sağlık müdürlüğü eski yerinde” ifadelerini kullandı. Öte yandan, her üç kurumun da müdürleri gerektiğinde doğrudan sağlık bakanlığıyla iletişime geçebilecek.
 
Halk Sağlığı İl Müdürlüğü’nün görev alanlarından bahseden Osman Koyuncu  ise denetim alanlarının; halk sağlığı laboratuarı, verem savaş dispanseri, ana çocuk sağlığı merkezleri, kanser birimi, toplum sağlığı merkezleri, aile hekimliği ve entegre hastaneleri olduğunu söyledi. Koyuncu, “ Sağlıkla ilgili çıkan olumsuz bir haberi düzenlemek için çok çaba harcıyoruz. Olumsuz haberler sağlık çalışanlarının ilimize mesafeli bakmasına yol açabiliyor. Amacımız kamuoyu yararı gözeterek en iyi hizmeti vermek” dedi.
 
 
Yeni birimler kurulurken bu müdürlüklere yer bulma sorunları da aşılmaya çalışılıyor. Şu an geçici olarak Şanlıurfa Eğitim ve Araştırma Hastanesi hizmet binasında görev yapan Kamu Hastane Birliği Genel Sekreterliği, Şanlıurfa Ticaret ve Sanayi Odası binasındaki çalışmaların tamamlanmasının ardından buraya geçeceği bildirildi. Halk Sağlığı Müdürlüğü için ise yer arayışı sürdürülüyor.

 
Son Güncelleme: 05.12.2012 17:07
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
<strong>Dikkat!</strong> Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
mehmet gül 8 yıl önce

insanlarımızın toplantı içeriğinden daha çok toplantıda ne yiyeceğini düşünüyor. toplantı değilde yiyecek toplantısıdır.

banner57

banner54