banner56

Şanlıurfa sağlıkta çıta yükselti

Şanlıurfa Eğitim ve Araştırma Hastanesi uzman hekim kadrosu, sağlık personeli, tıbbi alt yapısı, ileri teknolojisi ve hizmet sunumu ile bölgede sağlık sektörünün çıtasını yükseltmeye devam ediyor.

Şanlıurfa sağlıkta çıta yükselti

Şanlıurfa Eğitim ve Araştırma Hastanesi uzman hekim kadrosu, sağlık personeli, tıbbi alt yapısı, ileri teknolojisi ve hizmet sunumu ile bölgede sağlık sektörünün çıtasını yükseltmeye devam ediyor.

14 Temmuz 2017 Cuma 11:44
1753 Okunma
Şanlıurfa sağlıkta çıta yükselti

Teknolojik gelişmeleri yakinen takip eden hastanemiz sürekli gelişim politikası doğrultusunda 24 saat hizmet veriyor.

Şanlıurfa Eğitim ve Araştırma Hastanesi Yeni Doğan Yoğun Bakım Ünitesi, riskli doğumlarda dünyaya gelen bebeklerin yaşama kazandırıldıkları yer olma özelliği taşıyor. Bu ünite, bebeklerin bakıma alındıkları özel kuvözler, taşıma kuvözü, ventilatörler, özel bakım yatağı, fototerapi cihazı gibi özel cihazlarla donatılmış bulunuyor.

Şanlıurfa Eğitim ve Araştırma Hastanesi konusunda uzman deneyimli hekim kadrosu, bu merkezde, ileri teknolojik donanımla özel bakıma ihtiyacı olan yeni doğan sorunlu bebeklere yaşam desteği veriyor. Verilen hizmetin özelliği nedeniyle Yoğun Bakım Ünitesi’nde 24 saat kesintisiz çalışma programı uygulanıyor.

Şanlıurfa Eğitim ve Araştırma Hastanesi, yaşamsal önemdeki yeni doğan yoğun bakım hizmetlerini, en modern olanaklarda vermeye özen gösteriyor.

Yeni doğan döneminin önemi

Yaşama sağlıklı bir solukla başlamak, sağlıklı bir ömrün de ilk adımı sayılıyor. Ama ne yazık ki, her doğan bebek bu şansa sahip olamıyor. Çeşitli etkenlerle, bazı bebekler dünyaya riskli olarak geliyorlar. Yaşatılmaları ancak özel bakımla mümkün olabiliyor. Özelikle yeni doğan dönemi bu açıdan büyük önem taşıyor.

Bebeğin doğduktan sonraki yaşamının ilk 28 gününü kapsayan dönem “yeni doğan dönemi” olarak kabul ediliyor. Bu dönemde ortaya çıkabilecek sorunlar bebek ölümlerinde önemli rol oynuyor. İstatistiklere göre ülkemizdeki çocuk ölümlerinin yarısını yeni doğan bebek ölümleri oluşturuyor. Bu nedenle erken doğum riskini taşıyan riskli gebeliklerin muhakkak Yeni Doğan Yoğun Bakım Ünitesi olan merkezlerde takip edilmesi gerekiyor.

Yeni Doğan Yoğun Bakım ünitesi’nin işlevi

Yeni Doğan Yoğun Bakım Ünitesi, hayat kurtaran özelliğe sahip bulunuyor. Bu özelliğinin gereği olarak, yaşamı tehdit altında olan bebekler burada bakım altına alınıyor. Riskli bebekler grubunda, erken doğumla ve düşük tartılı olarak dünyaya gelen bebekler, kalıtımsal sağlık sorunu olanlar yer alıyor. Doğal şartlarda ölüm riski bulunan sorunlu bebeklerin yaşatılmasında Yoğun Bakım Ünitesi’nin önemli bir işlevi bulunuyor.

Genellikle 37. gebelik haftasından önce, yani, anne karnında gereken süreyi doldurmadan doğan bebeklerin, solunum, sindirim, sinir sistemleri ve diğer organları tamamlanmamış olduğu için ciddi sorunlar gelişebiliyor. Bu bebeklerin 24 saat boyunca monitörize edilerek yaşam desteğinin verildiği Yeni Doğan Yoğun Bakım Ünitelerinde tutulmaları gerekebiliyor.

Kuvözlerde bakım

Kuvöz, yeni doğan yoğun bakım ünitelerinin temel unsuru sayılıyor. Yeni doğan bebekler bu kuvözlerde bakım altına alınıyor. Kuvöz, anne rahmine benzer bir ortam oluşturuyor. Kuvöz içinde bebekler anne rahmindeki gibi ısıtılıyor, enfeksiyonlardan korunuyor. Solunumu yetersiz olan bebeklerin solunumuna yardım eden, gelişmiş teknoloji ürünleri olan ventilatörler sayesinde akciğerleri olgunlaşmadan doğan bebeklerin yaşama şansı artıyor.

Kuvözlerdeki bebeklerin solunum, kalp atışları ve vücut ısıları gibi yaşamsal fonksiyonları 24 saat  takip ediliyor.

Riskli doğum yapan anneler, Yeni Doğan Yoğun Bakım Ünitesi’nde bakım altına alınan bebeklerini uygun giysilerle sık sık ziyaret edebiliyor, beslenmesine yardımcı olabiliyorlar. Anneler yoğun bakım odasına uygun giysilerle alınıyorlar. Yoğun bakım sürecinde anne desteği bebeklerin gelişimini olumlu etkiliyor

Kuvöz

-              96 kuvöz

-              54 ventilator

-              25 fototerapi cihazı

-              15 açık yatak / 9 adet

-              4 adet vantilatörlü tonsport kuvözü

-              3 adet soğutma cihazı

-              Tpn üniteleri

-              100 hemşire

-              3 yenidoğan uzmanı

-              11 pediatri uzmanı

Verilen hizmetler

yenidoğan sarılıkları (fototerapi – kan değişimi)

-              Yenidoğan enfeksiyonları

-              Prematüre bebek takibi

-              Perinatalasfiksi ve soğutma tedavisi

-              Yenidoğanın beyin cerrahisi ile ilgili (hidrosefali- --) hastalıkları

-              Yenidoğanın kalp hastalıkları

-              Yenidoğanın endokrin hastalıları

-              Yenidoğanın gastroenterolojik, nefrolojik hastalıkları

-              Prematürelerin rop tanı ve tedavisi (laser – iğne )

-              Yenidoğanın solunum problemleri

-              Yenidoğanınenteral – parenteralnutrisyon tedavisi

-              Yenidoğanın nörolojik problemleri

Son Güncelleme: 14.07.2017 14:56
Anahtar Kelimeler:
UrfaŞanlıurfaBebekDoğum
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
<strong>Dikkat!</strong> Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner57