Şanlıurfa ve İlçe Gazeteleri Platformu Kuruldu

Şanlıurfa merkez ve ilçelerinde görev yapan 14 yerel gazete bir araya gelerek, “Şanlıurfa ve İlçe Gazeteleri Platformu” kurdular. Kurulan platformun başkanlığına da Tahir Gülebak getirildi.

Şanlıurfa ve İlçe Gazeteleri Platformu Kuruldu

Şanlıurfa merkez ve ilçelerinde görev yapan 14 yerel gazete bir araya gelerek, “Şanlıurfa ve İlçe Gazeteleri Platformu” kurdular. Kurulan platformun başkanlığına da Tahir Gülebak getirildi.

02 Ağustos 2018 Perşembe 17:06
2077 Okunma
Şanlıurfa ve İlçe Gazeteleri Platformu Kuruldu

Şanlıurfa merkez ve ilçelerindeki gazeteler bir araya gelerek Urfa’da bir ilke imza attı.  Urfa merkez,13 ilçesinde görev yapan ve Basın İlan Kurumundan ilan alan 14 yerel gazete bir araya gelerek yeni bir oluşum ve hareket başlattı. Özellikle ilçelerde bulunan gazetelerin sorun ve sıkıntılarını gündeme taşımak için kurulan oluşumun ismi ise Şanlıurfa ve İlçe Gazeteleri Platformu selcuksports apk indir oldu. Kurulan platformun başkanlığına ise herkesin kararı ile Tahir Gülebak getirildi. Dün akşam Şanlıurfa Çalışan Gazeteciler Derneğinde bir araya gelen ilçe gazete sahipleri ve temsilcileri, Başkan Tahir Gülebak önderliğinde yaşadıkları sorun ve sıkıntıları Basın İlan Kurumu Yönetim Kurulu üyesi ve aynı zamanda Türkiye Gazeteciler Konfederasyon Başkanı olan Nuri Kolaylı ve yine BİK Yönetim Kurulu Üyesi, Türkiye Konfederasyon Başkanı Mustafa Arslan’a telefon üzerindencanlı yayınla görüşerek aktarıldı. Nuri Kolaylı ve Mustafa Arslan ise ilçe gazete temsilcileri ile yaptığı görüşmelersonunda yaşadıkları sorun ve sıkıntıları en yakın zamanda genel merkeze ileteceklerini sorunların çözüme kavuşturulması adına ellerinden gelen her türlü gayretin içinde olacaklarının sözünü verdi.

Başkan Tahir Gülebak’ta ilçelerde yayın yapan ve Resmi olarak BİK’ten ilan alan gazetelerin yaşadığı sorunları çok iyi bildiğini ve kendisinin de sorun ve sıkıntıların çözüme kavuşturulması adına her türlü desteği kendilerine vereceğini söyledi.

Şanlıurfa basınına yeni bir imaj ve yeni bir heyecan katacak olan platformun ilk ziyaretçisi ise Türkiye’nin en genç AK Parti İl Başkanı Bahattin Yıldız oldu. Şanlıurfa Çalışan Gazeteciler Dernek binasında beraberinde AK Parti Şanlıurfa Medya Tanıtım Başkanı Faruk Bayuk ve AK Parti Şanlıurfa İl Yönetim Kurulu Üyesi Tuna Aksoy’la beraber bir araya geldi. Burada ilk olarak yeni kurulan platform için Başkan Gülebak ve ilçe gazetece temsilcilerini tebrik ederek yeni oluşumun Şanlıurfa basınına bir renk katması dileğinde bulundu. Yine ilçe gazete temsilcileri İl Başkanı Bahattin Yıldıza yaşadığı sorun ve sıkıntıları aktardı. Burada gazetecileri dinleyen Başkan Yıldız ise bu sorun ve sıkıntıların takipçisi olacağını özellikle sorunların bire bir çözüme kavuşturulması adınaİl Başkanlığı Medya Tanıtım Başkanı Faruk Bayuk’a yetki verdiğini onun bu sorun ve sıkıntıların çözümü için gerekli her türlü çalışmayı yapacağını söyledi. Kurulan oluşumdan oldukça memnun olduğunu belirten Başkan Bahattin Yıldız, yeni oluşum sayesinde ilçelerdeki basın mensupları ile bir araya gelme fırsatı yakaladıklarını ve onları tanıyıp sorun ve sıkıntılarını dinleme fırsatına sahip olduklarını söyledi. Yapılan toplantı ardından ilçelerde bulunan basın mensupları ile artık sık sık bir araya geleceklerini onların talep ve görüşlerini yerinden dinleyeceklerini de belirten Yıldız, bir şehrin gözü kulağının yanı sıra şehrin sorun ve sıkıntıların kendilerine ulaşmasını sağlayanında medya olduğunu söyledi. 

Platform başkanı Tahir Gülebak’ta İl Başkanı Bahattin Yıldız’a ince ve nazik ziyaretinden dolayı teşekkür ederek, ilçe gazetelerinin yaşadığı sorunların çözüme kavuşturulması için Başkan Yıldız’a söylenişler de bulundu. Gülebak ardından Başkan Yıldız’a Şanlıurfa Çalışan Gazeteciler Derneğinin faaliyet alanı ve çalışmaları hakkında da bilgi verdi.

Toplantı sonunda Urfanatik Gazetemiz köşe yazarlarından Mehmet Doğan, Türkiye’nin en genç il başkanı olan Bahattin Yıldız için dünyanın en eski tapınağı olan Göbeklitepe’nin simgesi taşlarının çizilmiş bir resim tablosu hediye etti. Başkan Yıldız oldukça verimli geçen toplantının ardından kendisine böylesi anlamlı bir jestin yapılmasından apayrı bir mutluluk duyduğunu belirtti.

‘Biz gün geçtikte daha büyük bir aile oluyoruz’

Şanlıurfa ve İlçe Gazetecileri Platformu Başkanı ve Şanlıurfa Çalışan Gazeteciler Dernek Başkanı Tahir Gülebak, “Derneğimizin 189 üyesi bulunmaktadır. Tüm ilçelerde üyeleri bulunan aynı zamanda 79 tane üyesinin sarı basın kartı olan bir derneğimiz Şanlıurfa’nın ve bölgenin en büyük derneklerinden birisidir. Şuanda biz Türkiye Gazeteciler Konfederasyonuna üyeyiz, yönetiminde yer alıyoruz aynı zamanda. Faaliyetlerimiz ise günü geldi Urfa genelindeki bütün gazeteci arkadaşlarımızı 5 yıldızlı otelde tatile gittik, bizim amacımız Urfa dışındakilerin Urfa’ya başka gözle bakmalarıdır. Bütün devlet kurumları ile içli dışlı çalışıyoruz, Türkiye genelinde Başsavcılıkta basın bürosu açan ilk derneğiz. Amacımız devlet ile basın arasındaki kopukluğu gidermekti mesela bir gazeteci arkadaşımız Başsavcılığa gittiğinde bir sıkını varsa muhatap olacak kimseyi bulamıyordu. Özellikle Karadeniz bölgesindeki gazeteci arkadaşlarımız burada ağırladık, Urfa’yı onlara en güzel şekilde tanıtıp anlattık. Daha sonra onlar bizleri Trabzon ve diğer illere çağırdılar biz gittik. Bu projeyi de iç işleri bakanlığı düzenlemişti onlarda bu tür projelere büyük destekler veriyorlar. Yani Doğu ile Batı’yı kaynaştırmış olduk. Biz Trabzon’a gittiğimizde biz onları gazetelerimizde yazıp anlattık, onlar buraya geldiklerinde ise bu sefer onlar kendi medyalarında yazıp anlattı bizleri. Yine iç işleri bakanlığında başvurumuz var bu yılda Ege bölgesine gideceğiz, onları buraya getireceğiz. Derneğimizin amaçlarından bazıları da bir gazeteci meslektaşımızın sahipsiz olmadığın, taziyesinden tutun, mutlu gününe kadar hep beraber oluyoruz. Yani menfaat ikinci planda yer alıyor, ilk önce insanlık ilk önce meslektaşımız diyoruz. Yani gün gittikçe büyüyoruz, Türkiye Gazeteciler Konfederasyonunda yönetimdeyiz. Şuanda aynı zamanda Türkiye Medya İŞ Sendikasının ikinci başkanıyız. Bunları da arkadaşlarımızla beraber birlik ve beraberlik içinde yapıyoruz.” dedi.

‘Doğrudan temin büyük sorun gazeteler için’

Başkan Gülebak son olarak şunları kaydetti: “Bugünde toplanmamızın amacı, ilçe ve Şanlıurfa’daki gazetelerimizin sorunlarıdır, bu sorunlarında doğrudan teminin çok olduğu da bununla ilgili Türkiye Gazeteciler Konfederasyon başkanımız ile telefon görüşmesi yaptık. Bide Basın İlan Kurumu Anadolu Temsilcileri Mustafa Arslan Bey ile telefon ile görüşme yaptık. Arkadaşlarımız burada bunlara sorunlarını anlattılar.” Diye konuştu.

‘Basın halkın sorunlarını bizlere bile taşıyandır’

AK Parti İl Başkanı Bahattin Yıldız, “Arkadaşlar ben hepinizi sevgi saygı ile selamlıyorum. Tahir Bey sağ olsunlar bu işin doğayeni, abimizdir, her süreçte her zaman kendisi partimizin yanında oldu, basın camiamızla şuan bir aradayız, şuanda Medya Tanıtım değerli Başkan Yardımcımız Faruk Bayuk Bey’de kendileri ile sürekli istişare içindedirler. Basın günü gününde her şeyi dile getiren halkın bir nevi temsilcileridir. Eksik kalan yönleri, halkın sorunlarının birçoğunu siz halka taşıyorsunuz. Ve sizin vasıtanızla da bizlere de ulaşıyor. Bunlara da elimizden geldiğince geri dönüş ve cevaplar vermeye çalışıyoruz. Bu süreçte ve her zaman bizlere destek oldunuz, sizlerle bir araya gelmekten büyük bir mutluluk duyduğumu ifade etmek istiyorum.”İfadelerini kullandı.

Son Güncelleme: 02.08.2018 18:13
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
<strong>Dikkat!</strong> Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner57

banner54