ŞUTSO Teşvik Yasası Uzatılsın

Şanlıurfa Ticaret ve sanayi odasında ay sonunda bitecek olan teşvik yasası ile ilgili yapılan toplantıy

ŞUTSO Teşvik Yasası Uzatılsın

Şanlıurfa Ticaret ve sanayi odasında ay sonunda bitecek olan teşvik yasası ile ilgili yapılan toplantıy

17 Aralık 2012 Pazartesi 15:39
2520 Okunma
ŞUTSO Teşvik Yasası Uzatılsın
Şanlıurfa Ticaret ve sanayi odasında ay sonunda bitecek olan teşvik yasası ile ilgili ypaılan toplantıya Şanlıurfa Ticaret odası Başkanı Sabri Ertekin, Gazeteciler birliğe başkanı Zeynel Abidin Kıymaz, Adıyaman Sutso Başkanı Mustafa Uslu, Şanlıurfa Ticaret Borsası Başkanı  Mehmet Kaya, Evren Sanayi Kooperatif başkanı Mustafa Arslan, Kahramanmaraş Sutso Başkanı kemal Karaküçük, Nihat Taş katıldı.
 
Hükümetimiz 2012 Haziran ayında yürürlüğe koyduğu 3305 sayılı yatırımları teşvik yasasıyla Türkiye’yi 6 bölgeye ayırarak, bölgesel yatırımları teşvik kararına imza atmıştır. Umuyoruz ki bölgemizin makûs talihini bu kararlar neticesinde yapılacak yatırımlarla yeneceğiz.
Ancak yeni teşvik yasası şu an mevcut 49 ilde uygulanmakta olan 5084 sayılı teşvik yasası ile aynı veya devamı niteliğinde değildir, yeni yapılacak yatırımları kapsayan ve daha ziyade büyük yatırımlara odaklanmış bir teşvik yasasıdır.
 Yeni teşvik yasası bölgelere göre farklı oranlarda avantajlar içermekle birlikte, Türkiye’nin tamamına uygulanan bir teşvik yasasıdır.
5084 sayılı teşvik yasası ise makroekonomik performans göstergelerine göre Türkiye’nin diğerlerine göre gelişmemiş 49 ili için uygulanan bir destek paketiydi.
5084 sayılı yasa bir anlamda istihdama odaklı, yeni yasa ise daha ziyade yeni yatırımlara odaklı bir teşvik yas
49 ilde uygulanmakta olan ve gelişmemiş bölgelerde istihdamın artırılmasını amaçlayarak 2004 yılında çıkarılan 5084 sayılı teşvik yasası ile sağlanan sigortaların işveren payı destekleri 31 Aralık 2012 tarihinde sona ermektedir.
Bugün 5084 sayılı teşvik yasası kapsamında 49 ilde yaklaşık 950.000 sigortalı çalışan olduğu ve  sigorta işveren payı muafiyetinden yararlanmaktadırlar, Eğer bu muafiyetler bir müddet daha devam ettirilmez ve yeni teşvik yasasından da yararlandırılmazlarsa ortaya yatırımcıları açısından eski ve yeni arasında çok büyük bir haksız rekabet ortamının çıkacağı aşikardır.
5084 sayılı yasa ile bu gün sağlanan sigorta işveren payı indirimi birkaç yıl daha uzatılmazsa mevcut yatırımların çoğu yılın ilk çeyreğinde dökülmeye başlar,  ülkemizde bölgemizde bu durumda büyük ekonomik kayıplara uğrar, binlerce çalışan işsiz kalır, sigorta gelir artışı bekleyen hükümetimizde bu durumda hedeflerinin aksine, sigorta primlerinden artış beklerken işsizlik sigortası ödemek durumunda kalır.
Bölgemizden bu toplantıya katılarak bu endişemiz ve çağrımıza imza atan, basın ve iş adamları kuruluş temsilcileri olarak hükümetimizden acil olarak şunların yapılmasında yarar olduğu kanaatindeyiz.
1-  Mutlak surette en kısa zamanda 5084 sayılı yatırımları teşvik yasasıyla uygulanan sigorta indirim payı uygulamasının süresinin uzatılarak eski teşvikten yararlanan işletmelerin ayakta durmasının sağlanması.
2- Yeni teşvik yasasına ek madde konularak bölgesel teşvik uygulamasından mutlak surette eski yatırımcılarında yararlanmasının sağlanarak, teşvik yasasının anayasanın eşitlik ilkesine uygun hale getirilmesini talep etmekteyiz. 
Son Güncelleme: 17.12.2012 17:15
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
<strong>Dikkat!</strong> Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner57

banner54