Tigem sorunlarını görüşecek komisyon Urfa'da

TBMM Kamu İktisadi Teşebbüsleri Komisyonu üyeleri bir dizi incelemelerde bulunmak üzere Şanlıurfa’ya geldi Komisyon üyelerin ilk ziyareti Şanlıurfa Valiliği oldu.

Tigem sorunlarını görüşecek komisyon Urfa'da

TBMM Kamu İktisadi Teşebbüsleri Komisyonu üyeleri bir dizi incelemelerde bulunmak üzere Şanlıurfa’ya geldi Komisyon üyelerin ilk ziyareti Şanlıurfa Valiliği oldu.

06 Nisan 2018 Cuma 12:13
1585 Okunma
Tigem sorunlarını görüşecek komisyon Urfa'da

Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğüne bağlı Ceylanpınar Tarım İşletmesi Müdürlüğünün faaliyetleri ve işletme arazilerine yerleşen göçerlerin durumunun yerinde değerlendirilmesi amacıyla Şanlıurfa’ya gelen TBMM KİT Komisyonu Şanlıurfa Valiliğini ziyaret etti.

KİT Komisyonu Başkanı Manisa Milletvekili Uğur Aydemir ile Milletvekilleri Halil Eldemir, Tahir Öztürk, Fahrettin Oğuz Tor, Abdullah Öztürk, Ahmet Tan, Mustafa Şahin, Mehmet Erdoğan, Mehmet Akyürek, Mehmet Ali Aslan, Halis Dalkılıç, Nevzat Ceylan, Zekeriya Birkan, Salih Çetinkaya ve Oktay Çanak’tan oluşan komisyon, Valilik toplantı salonunda Şanlıurfa Valisi Abdullah Erin ile bir araya geldi.

Valilik makamında çalışmalarıyla ilgili Vali Erin ile görüş alışverişinde bulunan komisyon üyeleri, hazırlayacakları raporları ilgili bakanlılara iletecekler.

Şanlıurfa Valisi Abdullah Erin, iki gün sürecek çalışma ziyaretinin faydalı olmasını temenni ettiğini belirterek, “Sizin gözlemlerinizden bize aktaracağınız her konuyu değerlendirmek ve bundan istifade etmek istiyoruz” diye konuştu.

TBMM KİT Komisyonu Başkanı Uğur Aydemir ise," Öncelikle havaalanında başlayan sıcak bir karşılama,  Şanlıurfa’nın bize havasını  daha güzelleştirdi. Bu sıcak karşılamadan dolayında da ve ardından yapmış olduğunuz kahvaltıdan dolayı çok  teşekkür ediyorum. Biz KİT komisyon olarak kendi komisyonumuza bağlı olan kurumlarımızı inceliyoruz, denetliyoruz. Komisyon faaliyetlerini genelde denetimlerini Ankara’da yapıyoruz.  Bu dönem alt komisyon denetimlerini de Ankara’da tamamladık. Ama komisyonumuzu gerekli gördüğü zaman kurumalarımızı gidip yerinde görüp incelemeler yapıyor, denetimlerini yapıyor.  Bugün bu vesileyle TİGEM kurumunu ziyaret etmek için Şanlıurfa’ya geldik. TİGEM bizim içim çok önemli  bir kurum, kuruluş  Türkiye için çok önemli  bir kuruluş  bir milyon altı yüz bin dekara arazisiyle yüzde ellisi  sulanan arazisi  için gerek tohumculuk  açısından gerekse damızlık hayvan  yetiştirilmesi  bakımından Türkiye için çok önemli  bir kurum  haline geldi  zaten, önemini de her geçen gün  artırmaya devam  ediyor, görüyoruz, gözlemliyoruz.

Kurumuz Şanlıurfa’da neler yapıyor, ne içiyor, ne biçiyor damızlık hayvanların, küçükbaş ne durumda, büyükbaş ne durumda diye ve bu Şanlıurfa’daki kurumuzu daha etkin, daha kapasitesini artırmak şekilde neler yapabiliriz diye bu düşünceyle buraya geldik. Tabi yaptıkları iyi işler için kendilerine teşekkür ediyoruz ve eksik olanları da not alacağız gerekli yerler bildireceğiz. TİGEM’in güzel şeyleri var kendilerine göre sorunları var  ve onları da çok  değerli müdürümüzden dinledik. Bir kes daha yarınki çalışmalarda kendilerini  dinleyeceğiz. Çözüm yollarını  Sayın Valimizle birlikte, Bakanlığımız ve Hükümetimizle birlikte çözüm yollarını birlikte arayacağız ve inşallah  sorunları  çözeceğiz.Şanlıurfa bizim için çok  önemli  bir yer ve peygamberler şehri  Şanlıurfa’da bulunmaktan da büyük  mutluluk  duyuyoruz.

Coğrafyamızın etrafı cehennem ateşiyle yanarken, bu cehennem ateşinden kaçan, komşularımız, kardeşlerimiz il adımlarını  atıklarında ilk  adım atıldığı  yerlerden bir yerde Şanlıurfa’dır. Şanlıurfa’nın güzel insanları bu ateşten kaçan kardeşlerimize kucak açtıklarından dolayı, onları bağrına basmalarından dolayı, ekmeklerini paylaştıklarından dolayı çok teşekkür ediyoruz Şanlıurfalı kardeşlerimize. Dünyada örnek teşkil edecek bir davranış bu aslında bu, Avrupa’ya baktığımız zaman bin tane göçememen bile barındırmayan ve kaçak olarak bunları  nitelendiren  ve Avrupa’ya  ayak  basar basmaz bunları  yakaladıklarını  ya döverek  ya  eziyet ederek  geriye göndermeye çalışan bir dünyada. Türkiye’nin üç buçuk, dört milyon kardeşimizi, Suriyeli kardeşlerimizi ve gerek Irak kardeşlerimizi ülkemizde barındırdığımızdan dolayı da mutluyuz ve gurur duyuyoruz. Şanlıurfa adeta burada kapılarını açmış ve aynı zamanda bu kardeşlerimize gönlülerini açmış durumda ve bundan sonraki yıllarda ekmeğimizde, suyumuzda paylaşmaya hazırız. Ama biz Türkiye olarak istiyoruz ki herkes kendi vatanında özgür bir şekilde yaşasınlar ve en güzel şekilde yaşasınlar, kan akmasın, gözyaşı akmasın istiyoruz. Ama maalesef birileri boş durmuyor, kan akıtmaya devam ediyor, gözyaşı akıtmaya devam ediyor. Türkiye gözyaşı ve kan akmasın diye uğraşan tek devlettir. Şanlıurfa haketten bizim için örnek bir şehir, Arap kardeşlerimi, Kürt kardeşlerimiz ve Türk Kardeşlerimizle birlikte  beraber yaşadığımız bir şehirdir Urfa"şeklinde konuştu.

Ceylanpınar Tarım İşletmesi arazilerine yerleşen göçerlerin durumu hakkında Valilikte bilgi alan heyet, Cumartesi Ceylanpınar’a geçerek işletmenin yürüttüğü faaliyetler ve işletme arazilerine yerleşen 

Son Güncelleme: 06.04.2018 13:16
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
<strong>Dikkat!</strong> Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
misafir 3 yıl önce

urfa merkez ve ilçelerinde yaşayan savaş mağduru kadınlara çocuklara yetimlere yardımcı olan el uzatan sivil toplum kuruluşlarına teşekkürler

banner57

banner54