Vali Erin, Suriyeli Misafirlere Tavsiyelerde Bulundu

Cuma namazını Süleymaniye mahallesindeki Suriye Türkiye Muhacir Ensar Kardeşliği Derneği’nde kılan Şanlıurfa Valisi Abdullah Erin, namazdan sonra Suriyeli misafirlere hitaben bir konuşma yaptı.

Vali Erin, Suriyeli Misafirlere Tavsiyelerde Bulundu

Cuma namazını Süleymaniye mahallesindeki Suriye Türkiye Muhacir Ensar Kardeşliği Derneği’nde kılan Şanlıurfa Valisi Abdullah Erin, namazdan sonra Suriyeli misafirlere hitaben bir konuşma yaptı.

04 Ağustos 2017 Cuma 20:07
1258 Okunma
Vali Erin, Suriyeli Misafirlere Tavsiyelerde Bulundu

Konuşmasında; İslam aleminin dünya üzerinde yaşadığı durumu, Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin pozisyonunu ve neler yapılması gerektiği konusu üzerinde duran Vali Erin, Şanlıurfa’da yaşayan Suriyelilere yardımcı olmaya devam edeceklerini ifade etti.

Şanlıurfa’da yaşayan Suriyelilerin kentin yaşam kurallarına uymaları için tavsiyelerde bulunan Vali Erin, kışkırtmalara karşı dikkatli olunmasını istedi.

Vali Erin, bir aya yakın bir süredir Şanlıurfa’ya Vali olarak atandığını hatırlatarak, “Hem Şanlıurfalı hemşehrilerime, kardeşlerime hizmet etmeyi Cenab-ı Allah bana nasip etti hem de burada eziyetten, sıkıntıdan ve yıkımdan emin bir belde olan Türkiye’de bulunan muhacir kardeşlerimize de bir nebze olsun hizmet etme imkânını bahşettiği için Allah’a şükrediyorum” dedi.

Ayrım yapmadan her insana hizmet etmenin önemine değinen Vali Erin, Türk, Kürt, Arap ve diğer unsurların hiçbirisinin ayrı tutulamayacağını dile getirerek “Hepimiz sonunda Muhammed aleyhisselamın ümmeti, Cenab-ı Allah’ın yarattığı kardeşleriz. Araplık, Türklük, Kürtlük, Çerkezlik hepsi birbirimizle daha çok tanışalım, birbirimizle daha çok kaynaşalım diye Allah’ın bize hediye ettiği unsurlar olduğunu ifade etmek isterim” şeklinde konuştu.

Son yüzyılda Müslümanların yaşadığı ülkelerde hiç hak edilmeyen muamelelere, zulümlere ve sıkıntılara şahit olunduğunun altını çizen Vali Erin, bir yandan Arapların Türklere ihanet ettiği fitnesi yayılırken diğer yandan ise Araplara diğer milletlerin ihanet ettiği fitnesinin yayılmaya çalışıldığını, son yüzyılda bu milletin paramparça edilmesi için çok gayret sarfedildiğini söyledi.

Huzurun, barışın, kardeşlik ve dayanışmanın önemine değinen Vali Erin, “Komşumuz yanıbaşımızda aç iken yatmamamız gerektiğini herkes bir tekerleme gibi ezberlemiş. Ama gerçek hayatta, tatbikatta vazgeçilmez bağ olan, Cenab-ı Allah’ın rızasını gözeterek günlük hayatını tanzim eden bir Müslümandan diğer Müslümana zarar gelmeyeceğini hepimiz biliyoruz. Kendi nefsine hâkim olan ve Müslüman kardeşinin çıkarını kendi çıkarı gibi gören ve bunun için mücadele eden bir Müslümandan ve Müslümanlardan oluşan cemiyetten kötülük çıkmayacağını biliyoruz. Ama bunun büyük ölçüde sarsıldığını ve Müslümanım diye geçinenlerin aslında İslam’ın temel prensipleriyle bağlantısının olmadığını üzülerek hep birlikte seyrediyoruz” dedi.

Afganistan’da, Filistin’de, Somali’de, Pakistan’da, Libya’da, Irak’ta ve Suriye’de olduğu gibi dünyanın çeşitli ülkelerindeki İslam toplumunun yaşadığı sıkıntılara da değinen Vali Erin, Türkiye’nin de bu ülkeler gibi harap edilmeye çalışıldığına işaret ederek, şunları söyledi, “Batıl, üstün gelmek için her türlü araca başvurur. Kendi insanının mutluluk ve refahını en üst seviyeye çıkarmak için her türlü yola başvurur. Ama bundan sadece şikâyet ederek bir yere varamayız. Müslümanların yaşadığı tüm coğrafyalardaki yeraltı, yerüstü kaynaklarını neden sömürüyorlar. Sadece serzenişte bulunarak bir yere varamayacağımızı biliyoruz.”

Batılı zihniyetin, direnen hiçbir Müslümanın kalmadığı bir yeryüzü oluşturmaya çalıştığını belirten Vali Erin, bu düşüncenin karşısında Müslüman Arap ülkeleri liderlerinin sessiz kaldığını hatırlatarak, “Tüm bu yıkım ve zulmün karşısında hiçbir zaman ümitsizliğe kapılmayacağız. Bütün bu güç birikimi ve Müslümanlara yöneltilen bütün haksız ve hukuksuz uygulamalar karşısında Türkiye Cumhuriyeti Devleti ve Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan zalimlerin yaptıklarını yüzlerine vurmaya devam edecektir. Onlar ne yaparlarsa yapsınlar, bütün Müslümanları tekrar derleyip toparlayıp, gizli bir ajandası kesinlikle olmadan sadece Müslümanların hak ettiği onurlu ve haysiyetli bir şekilde tekrar ayağa kalkmaları, Müslümanların birbirlerine sarılmaları ve bu yaygın zulmü durdurmak için dimdik ayakta durmaya Allah’ın izniyle devam edeceğiz. Kesinlikle umutsuz olmayacağız. Cenab-ı Allah’ın emrettiği şekilde hareket ederek, Müslüman kardeşlerimizin tamamına kalbimizi açar, gönlümüzü açar ve gücümüzün son damlasına kadar onların yanında olursak inanıyor ve biliyoruz ki Cenab-ı Allah’ın yardımı da bizim yanımızda olacaktır” dedi.

Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin ve Şanlıurfa’nın Suriyeli misafirleri ağırlamaktan memnun ve mutlu olduğunu, Suriye’deki sıkıntılar bitinceye kadar buradaki Suriyelilere her türlü yardımı ve desteğin sunulacağını ifade eden Vali Erin, Suriyeli misafirlerin yaşam standartlarının yükseltilmesi için imkanların zorlanacağını kaydetti.

Suriyelilere karşı halkın kışkırtılması tehlikesine de dikkat çeken Vali Erin, Suriyeli misafirlerin özellikle çocuklarına sahip çıkmasını isteyerek, “Gecenin on ikisinde, birinde 8-10 yaşında çocukların sokakta olmasını kabul edemeyiz. Sadece Suriyeliler için değil, Şanlıurfalı kardeşlerimiz için de bu geçerli. Bu fitne ve fesada karşı her açıdan uyanık olmamız gerekiyor. Çocuk ve gençlerimizin yanlış eller ve zihinler tarafından farklı yönlere yönlendirilmesine müsaade edemeyiz. Bunun için hem sizler, hem bizler bu konulara daha çok dikkat sarfetmek zorundayız” dedi.

Suriyeli topluluğa hitabından sonra Suriye Türkiye Muhacir Ensar Kardeşliği Derneği yöneticileri ve Suriyeli kanaat önderleriyle bir araya gelen Vali Erin, sorunlarını ve taleplerini dinledikten sonra dernekten ayrıldı.

Son Güncelleme: 05.08.2017 09:13
Anahtar Kelimeler:
UrfaSuriyeVALİErın
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
<strong>Dikkat!</strong> Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
misafir 13 ay önce

savaş mağduru kadınlara çocuklara yetimlere yardımcı olanlardan Allah razı olsun

banner57