Bugün sizlerle Ahmet Pala’nın sürpriz tayini ve bu tayine seyirci kalan zihniyetlerle ilgili olarak sohbet etmek istiyorum sevgili okurlarım, dostlarım.
       Çok değil bundan bir yıldan bile az on bir ay önce bu ile bir Milli Eğitim Müdürü bulunabilinmesi için birileri çalışıyordu. İstanbul il Milli Eğitimi müdürünün ismi ilk olarak gündeme düştü. O isim Şanlıurfa’ya gelmek yerine İstanbul Kartal ilçesini ‘hakkıma bu daha hayırlıdır’ diyerek tercih etti. Sonra Ankara il Milli Eğitim Müdürü Ahmet Pala’nın ismi gündeme geldi. Pala Şanlıurfa’yı kabul etti. Şanlıurfa’ya gelmeden bugün tayinini çıkartanlar Ankara’da iken Müdür Pala’yı hayırlı olsun ziyaretinde bulundular.
       Pala, iyi niyet ve güzel duygularla Şanlıurfa’ya geldi.
       Kısa sürede başta eğitim camiası olmak üzere herkes ile bütünleşti. İlçe, dağ, bayır demeden hem ziyaret hem de ticaret amaçlı gezilerine başladı. Henüz ili ve il genelini yeni yeni tanımaya başlamış iken birilerinin ne türden isteklerine ‘olmaz’ ya da birilerinin yuvasına nasıl bir ‘çomak’ sokmuş ve ya kimleri ‘hesaba’ almamış olmalı ki tayini Ankara’ya çıktı.
       Ben Milli Eğitim Müdürü Pala’yı tanımam ve bilmem.
       İlginçtir kendisi ile hiç yüz yüze dahi gelmedik, gelemedik. Sadece iki kez bana ulaşan iki ayrı eğitim ve öğretim ile ilgili şikâyetler konusunda görüşlerini almak üzere telefonda konuşmuşluğum var. O kadar!
       Pala, bugünkü devir teslim töreninden sonra Ankara’ya eski görevine sanırım dönecek. Pala’dan boşalan il Milli Eğitim Müdürlüğü görevine ise aslen Van’lı olan, beş yıl sadece öğretmenlik görevinde bulunan ve Ağrı’daki İbrahim Çeçen Üniversitesinde Personel Daire Başkanlığı görevinde bulunan Metin İlci atandı. İlci bugün görevi devralacak.
        Şimdi gelelim asıl konumuza…
        Yani bu tayini çıkartanlar ile buna seyirci kalanlara…
         10 ay gibi kısa süre bu ilde Milli Eğitim Müdürlüğü görevinde bulunan Ahmet Pala’nın tayinini çıkartılmasının arkasındaki gerçek neden nedir? Pala, her hangi bir yolsuzluğa mı karıştı da tayini çıkartıldı? Müdür Pala’dan kim ya da kimler ne istediler?
         Bu ve buna benzer soruları çok daha uzun sıralayabiliriz. Kamuoyunu aydınlatmak, bilgilendirmek amacı ile Vali Celalettin Güvenç bu beklenmedik 10 aylık tayinin arkasındaki sırı kamuoyu ile mutlaka paylaşmalıdır.
          Aksi taktirde!
          Sarı Öküz hikayesini bilirsiniz… Uzun uzadıya anlatmama gerek yok. Aslanların ilk istekleri verilen hastalıklı, sakat, cılız ilk sarı öküz ve devamında yaşananlar…
           Bu ilin mülki amiri konumundaki isim Vali Güvenç’tir.
           Daire amirleri bu tayin ile inanın çok rahatsızlar. Çünkü yasa dışı olarak gelen herhangi bir isteklerine karşı daire amirleri ‘kanun ve yasalar müsaade etmemekte. Olamaz’ demelerine karşın Pala’nın yaşadıkları kendilerine kötü bir örnek olmuştur. En kötüsü ise mülki amirlerinin bu tayine çarşı pazardan bakıldığında seyirci kalmasıdır.
           Bugün bir daire amiri ile başlayan bu kafa kopartma işi yarın ciddi olarak önüne set çekilmez, makamlarda bulunan amirler korunmaz ise korkarım ki bu iş yarın Valiliğin birinci katına kadar ulaşır… Ondan sonra birilerinin ‘ahhhh’ , ‘vaahhhhh’ demesi hiçbir şeyi değiştirmez. Bu tayine seyirci kalınması sarı öküz hikayesinin ilimizde gerçekleşmesi adına atılmış bir adımdır.
           Bu arada yeni il Müdürü bugün göreve başlayacak.
           Merak ettiğim, bu ismi kim ya da kimler nerede, nasıl bir arayış içinde bulundularda tespit ettiler ve hemen bu tayin gerçekleşti.
           Merakımı biraz daha açayım.
           Birileri bu isimle acaba bizim vukuf olmadığımız bir anlaşmaya mı vardı da bu isim geldi. Ve çiçeği burnunda yeni Milli Eğitim Müdürü Metin İlci’ye soruyorum.
               Ahmet Pala’nın 10 ayda yaşadıkları sana örnek olmalı. Yarın seni buraya getirenler senden kanun, mevzuat ve yönetmenlik dışı herhangi bir isteklerine karşı nasıl bir duruş sergilemeyi düşünüyorsun. Yok dediğin anda senini de Müdürlük koltuğundaki son oturuşun olabileceğinin  ne kadar farkındasın?  Yasa dışı istemlere karşı ne kadar durabileceksin…
              Vali bu ilde bürokratlarına mutlaka sahip çıkmalı. Şanlıurfa’mıza hiçbir bürokrat gelmek istemiyor. Bir dönem bu ile gelmek için herkes birbiri ile mücadele verirdi. Çünkü bu ilde görev yapanlar Valisinden, emniyet müdürün Başsavcısından, daire amirine, başhekiminden defterdarına kadar herkes terfi ederek tayini çıkar ve ilden ayrılırlardı…
         Peki ya şimdi?
         Valisi merkeze alınıyor.
         Müftüsü merkeze alınıyor.
         Daire amiri müdürlükten koordinatörlük ya da sıradan bir göreve atanıp bankamatik memurluğu reva görülüyor.
         10 ay gibi kısa sürede zorla getirilen ve hatta gelmeden önce Ankara’da ‘hayırlı olsun’ ziyaretlerinin yapıldığı Milli eğitim müdürü bile bir anda alaşağı ediliyor…
          İşte il olarak geldiğimiz durum böyle… 
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
<strong>Dikkat!</strong> Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner57

banner54