“ Bu Trafik Kazası Değil”

Cumhuriyet Halk Partisi Şanlıurfa’nın Suruç ilçesinde yaşanan bombalı saldırının ardından Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun görevlendirdiği bir grup milletvekili Şanlıurfa, Suruç ve Adıyaman’a geldi.

“ Bu Trafik Kazası Değil”

Cumhuriyet Halk Partisi Şanlıurfa’nın Suruç ilçesinde yaşanan bombalı saldırının ardından Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun görevlendirdiği bir grup milletvekili Şanlıurfa, Suruç ve Adıyaman’a geldi.

21 Temmuz 2015 Salı 15:38
1607 Okunma
“ Bu Trafik Kazası Değil”
Cumhuriyet Halk Partisi Şanlıurfa’nın Suruç ilçesinde yaşanan bombalı saldırının ardından Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun görevlendirdiği bir grup milletvekili Şanlıurfa, Suruç ve Adıyaman’a geldi.
Şanlıurfa CHP İl Başkanlığında yapılan basın toplantısına CHP Şanlıurfa İl Başkanı Ömer Karakeçili, CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu ve Veli Ağbaba’nın yanı sıra milletvekillerinden Mehmet Şeker, Necati Yılmaz, Şenal Sarıhan, Hilmi Yarayıcı, Ali Şeker, Mevlüt Dudu, Serkan Topal, Nurettin Demir, Birol Ertem, Musa Çam, İlhan Cihaner katıldı.
 
Sosyalist Gençlik Derneği Federasyonu üyelerinin Kobani’de inşa etmek için yola çıktıkları kütüphane ve çocuk oyun parkının Cumhuriyet Halk Partisi tarafından yapılacağı sözü basın toplantısında verildi.
Suruç’ta yaşanan bombalı saldırı ile ilgili açıklama yapan CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu şu ifadeleri kullandı;
“ Genel başkan yardımımız ve milletvekilleri ile birlikte patlamanın yaşandığı andan itibaren buradayız, burada olmaya devam edeceğiz. Bu acıyı ortaklaştırmaya Türkiye’de vicdan ortaklığı yaratmaya devam edeceğiz. Bu acı olay üzerinden bir siyaset yapma telaşı endişesi içinde değiliz, bugün yas günü. Sosyalist gençlerimizin, gözbebeklerimizin cenazeleri Gaziantep’ten Türkiye’nin değişik yerlerine gönderilecek. O yası ve taziyeyi içimizde taşıyoruz, CHP camiası, sosyal demokratlar, vicdan sahibi yurttaşlar olarak içimizde taşımaya devam edeceğiz. Dün gördüğümüz manzara karşısında gerçekten de irkildik, lanetledik bütün bunlar ortaya çıkan bu tabloyu görmezden gelmemize neden değil. Türkiye’nin gelebileceği bu noktayı öngörmek için stratejik bir deneyime sahip olmak gerekmiyor. 3 yıldır, başta genel başkanımız olmak üzere partimizin bütün organları, bu duruma dikkat çekiyorlardı. Suriye’nin sadece Suriye olmadığını, Suriye’de ki ateşin bir vesileyle Türkiye’ye taşacağını ve bizi de yakacağını ifade ediyordu. Nitekim Ortadoğu coğrafyasında alışkın olduğumuz kitlesel katliamlar ve şok edici o görüntüler Reyhanlı Cilvegözü’nden başlayarak en son 5 haziranda Diyarbakır, Mersin ve Adana’da ki girişimler ve son olarak Suruç’ta karşımıza çıktı. Bütün Türkiye yasa boğuldu, biz bir daha böyle bir katliamın olmaması için üzerimize düşen siyasi hukukta ne gerekiyorsa onu yapmaya hazır olduğumuzu ifade ettik, genel başkanımızda ifade etti. MYK toplantımız Ankara’da orada da aynı beyanda görüşler mutlaka ortaya koyulacak”
 
“ BU TRAFİK KAZASI DEĞİL”
CHP Genel Başkan yardımcısı Tanrıkulu; “ Bu bir trafik kazası değil, otobüs devrilmemiş kamyon devrilmemiş sonuçta ağır silahlarla ve IŞİD olduğu söylenen bir örgüt tarafından katliam yapılmış. Bir intihar bombacısı bunu yapmış, bu devletin güvenlik görevlileri, istihbaratı niçin var, öncelikle bunları önlemek için var. Dolayısıyla hiçbir şey olmamış gibi, kadermiş gibi  kimse bize dayatamaz, söyleyemez"
 
“ GÜVENLİK ZAFİYETİ YOKSA BU KADAR İNSAN NİYE ÖLDÜ?”
Tanrıkulu;  “ 5 Haziranda Diyarbakır’da aradan 40 gün geçti bir şüpheli var IŞİD mensubu olduğu iddia ediliyor, onun bağlantıları var, Diyarbakır’a havadan mı indi, o bombayı patlattı tekrar havadan mı Gaziantep’e gitti. 18-19 yaşında Adıyaman’dan katılan bir genç neden bu 40 günde bu bağlantı ortaya çıkmadı. Neden gizli kalıyor, neden bu ilişkiler açığa çıkmıyor da önlemler alınmıyor. Güvenlik zafiyeti yoksa bu kadar insan niye öldü, nasıl ölür bunları kabul etmek mümkün değil. Zafiyet yoktur deyip hiç kimse en azından siyasal sorumluluktan kaçamaz, başta Urfa valisi olmak üzere pişkin pişkin ortada dolaşacağına sorumluluğunu gereğini yapar ve istifa eder. İstifa demokrasilerde en olumlu müessesedir, Urfa valisi olarak üzerime düşen sorumlulukları alamadım vicdanen 32 gencimizin ölmesinde benim de sorumluluğum var, önleyemedim ve gereğini yapar. Ama bugüne kadar hiç kimse bir siyasal sorumluluk gereğini yerine getirmedi. Roboski var, birçok katliam gerçekleşti Cilvegözü var Niğde’de ki soruşturma hangisi açığa çıktı. Görmezden gelip yok sayarak, güvenlik zafiyeti yok diyerek bu işler kapatılamaz. Pozisyonumuz ne olursa olsun üzerine gideceğiz ve gereğini yapacağız”
 
“GEÇİCİ HÜKÜMETE SESLENİYORUM”
CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu; “ Geçici olmaları onların sorumluluklarını ortadan kaldırmaz, bugüne kadar başta Cumhurbaşkanı olmak üzere AKP Hükümeti ve vekilleri bizim doğru ve yerinde uyarılarımızı görmezden geldiler, duymazdan geldiler kulaklarını kapattılar, her türlü işbirliği önerimizi reddettiler, sizin görüşlerinize ihtiyacımız yok dediler ama bugün geldiğimiz nokta ortaklaşma noktasıdır. Türkiye’nin bütün demokrasi güçlerinin, bütün yurttaşlarının, bütün siyasi güçlerinin IŞİD denenen küresel cihat örgütüne karşı ve onların muhtemel eylemlerine karşı birlikte olma günüdür. Bu acının ortaya çıkardığı acıyı eğer beraber sarmazsak, bundan sonra ki olası eylemlere karşı tedbir almazsak bu acıları yaşamaya maalesef devam edeceğiz”
“GÜVENLİK GÜÇLERİNE SESLENİYORUM”
Sezgin Tanrıkulu yapılan müdahaleler ile ilgili şunları söyledi;
“ Cenazelerin kaldırılacağı Valilere, Emniyet Müdürlerine sesleniyorum bu insanların acısı derindir. Cenazelerin kaldırılması sırasında Suruç’ta yaşandığı gibi insanlara TOMA ile gaz ile müdahale etmeyin. İnsanlar en azından ölen gençlerimize karşı son görevlerini polis baskısı olmadan, güvenlik güçlerinin baskısı olmadan yapabilsinler. Cenazeler sağlıklı kalksın, tekrar sesleniyorum bu saatten sonra özellikle cenazelere müdahale kabul edilemezdir, tüm Valilerin sorumluluklarını bilmesi lazım”
“BUNUN HESABINI SİZLERDEN SORACAĞIZ”
Tanrıkulu; “ Özellikle kamusal yetkiyi kullanan görevlilere, gerek illerde ki Valiler, Emniyet görevlilerine ve bütün bunları önlemekle görevli olan istihbarat yetkililerine, güvenlik güçlerine seslenmek istiyorum nerede bir ihmal zinciri varsa, nerede görmezden gelmişseniz bunun hesabını sizlerden soracağız. Bu gençlerin kanı yerde kalmayacak bunları görmezden gelenlere ve ortaya çıkarmayanlara bir kez daha sesleniyorum elinizde imkan ve yetki varken bundan sonrasını önlemek, Türkiye’yi bir kaostan korumak zorundasınız. Bunun vebali boynunuzda ve elimi iki yakanızda olacak. Bütün yurttaşlarımıza, Türkiye halkına geçmiş olsun diyorum başsağlığı diliyorum. Burada bu acının telafi edilmesi, sarılması için ne gerekiyorsa üzerimize düşeni yapmaya çalıştık hastaneleri ziyaret ettik, yaralılar için de elimizden ne geliyorsa yapmaya devam edeceğiz Türkiye’nin başı sağ olsun”
“ DEVLETİN EN ÖNEMLİ SORUMLULUĞU YAŞAMA HAKKINI KORUMAKTIR”
CHP Ankara milletvekili Şenal Sarıhan;
“ Yapmaya çalıştığımız görev iktidarda bulunanların yani devletin yapmadığı görev, biliyorsunuz devletin en önemli sorumluluklarından birisi yaşama hakkını korumaktır, yaşama hakkının sağlanması için önlemler almaktır. Burada 250-300 arasında bulunan genç insanların yaşam hakları doğrudan doğruya ihlal edilmiştir. Şuanda elimizde ki ölü sayısının bundan daha fazla olma olasılığı da çok kuvvetliydi esas olarak hedeflerinde bu olduğu anlaşılmaktadır. Yaşam hakkına sahip çıkılmayan yaşam hakkına sahip çıkılması için çaba göstermeyen iktidarların kendi kendilerine hesaplaşmaları gerekir. Cumhuriyet Halk Partisi olarak insanların yaşama haklarını savunma konusunda kendimizi sorumlu hissediyoruz. Çünkü yaşamayan insanın demokrasi, özgünlük gibi bir hakkı da söz konusu değildir. Yapılan eylemin alabildiğine planlı olduğu da açıktır, 19’ilden gelmiş olan insanlar dayanışma için, halkın yanında olduklarını ifade etmek için, barış için gelmişlerdir ama barışa ve dayanışa duygusuna kardeşliğe düşman güçler tarafından da katledilmişlerdir. Bu katliamın sorumluluğunu kimin taşıması gerektiği açıktır. İktidarın dış politikaları bugün kanın ve gözyaşının ülkemize alabildiğine sıçramış ve yayılmış olmasına yol açmıştır. 19 ilde kazan kaynayacaktır, ateş düşmüştür oraya insanların acıları olacaktır. Suruç’ta Urfa’da olduğu gibi daha önce benzer katliamların olduğu yerlerde bulunduğu gibi yapılmak istenen de budur, kardeşi kardeşe düşman kılmaya çalışmaktır. Buna karşı hepimizin bir direnç hattı oluşturma konusunda ki sorumluluğumuzu anımsayarak,  gerçekten hesabı sorulmalıdır. Sorulmadığı takdirde yeni olayların olacağı hepimizin yaşam deneyimleriyle ortadadır”
“ SURUÇ’TA YAŞANAN KATLİAM BİR MADIMAK’TIR”
İzmir milletvekili Musa Çam; “ Suruç’ta yaşanan katliam bir Madımaktır, Maraştır, Taksim’de Reyhanlı’da Kobani’de yaşanan katliamdır. Dünün başbakanı, bugünün Cumhurbaşkanı kaçaksaray’da oturan zat Cumhuriyet Halk Partisi genel başkanımız sayın Kemal Kılıçdaroğlu’na demiştir ki ‘Nefes alışverişinizi bile takip ediyorum” istihbaratın bu kadar kuvvetli olduğu, Suruç’ta bir katliamın geleceğinin haberinin olmaması, bundan bihaber olması kabul edilemez. Açık ve net bir şekilde besledikleri, destekledikleri kontrgerillanın, gladionun IŞİD’in açık ve net katliamıdır. Sorumlular bellidir, sorumluların görevini terk etmesi gerekiyor”
  
Son Güncelleme: 21.07.2015 16:03
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
<strong>Dikkat!</strong> Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner57

banner54