Urfa'da elektrik kesintileri meclise taşındı

Hakların Demokratik Partisi Urfa Milletvekili Osman Baydemir, Urfa çiftçisine verdiği sözü unutmadı. Baydemir, meclisteki mesaisine çiftçinin elektrik kesintileri ve elektrik borçlarına dair soru önergesi hazırlayarak başladı.

Urfa'da elektrik kesintileri meclise taşındı

Hakların Demokratik Partisi Urfa Milletvekili Osman Baydemir, Urfa çiftçisine verdiği sözü unutmadı. Baydemir, meclisteki mesaisine çiftçinin elektrik kesintileri ve elektrik borçlarına dair soru önergesi hazırlayarak başladı.

02 Temmuz 2015 Perşembe 11:18
6156 Okunma
Urfa'da elektrik kesintileri meclise taşındı
Hakların Demokratik Partisi Urfa Milletvekili Osman Baydemir, Urfa çiftçisine verdiği sözü unutmadı. Baydemir, meclisteki mesaisine çiftçinin elektrik kesintileri ve elektrik borçlarına dair soru önergesi hazırlayarak başladı.
Urfalı çiftçilerin hayatını felç eden enerji kesintileri ve elektrik borçları meclis gündemine taşındı. Kampanya sürecinde milletvekili seçilmesi halinde ilk konu olarak elektrik meselesine el atacağı sözünü veren Hakların Demokratik Partisi (HDP) Urfa Milletvekili Osman Baydemir,Enerji ve Tabii kaynaklar Bakanı Taner Yıldız’ın yanıtlaması istemiyle bir soru önergesi verdi.Elektrik kesintilerinin çözümü için bakanlık tarafından ne tür önlemlerin alındığının sorulduğu önergede ayrıca tarımsal destekleme ödemelerinin çiftçinin elektrik borçlarına karşılık bankalarca bloke edilmesinin yarattığı sıkıntılara da işaret edilerek sorunun çözümü konusunda bakanlığın yaklaşımlarına dair sorulara yer verildi.
GÜNLÜK 6 SAATİ BULAN KESİNTİLER TARIMI FELÇ EDİYOR
Osman Baydemir milletvekili seçildikten sonra hazırladığı ilk soru önergesinde elektrik dağıtım işlerinin Dicle EDAŞ’adevredildiği 2013 yılından beri artış gösteren kesintilerin özellikle çiftçi kesimini mağdur ettiğine işaret ederek şu değerlendirmeye yer verdi “Bölgenin en önemli tarım ürünleri olan pamuk ve mısır düzenli sulanması gereken ürünlerdir.  Kesintiler nedeniyle sulama sıklıkla yarıda kalmaktadır. Bu dengesizlik ekinlere ciddi zararlar vermektedir. Siverek ilçesi, Karakeçi ve Şekerli nahiyesi kuyu sulama yapılan bu bölgede günlük ortalama 6 saati bulan kesintiler yapılmaktadır. Yine Harran ilçesine bağlı Yardımlı bölgesinde 200-300 köyü kapsayan alanda şafak vakti başlayan kesinti öğlen saatlerine kadar sürmektedir. Akçakale ilçesinin sınır bölgesinde ise günlük beş saatin altına düşmeyen kesintiler yaşanmaktadır. Ayrıca bu sorun Urfa’nın bütün kırsal kesimler için geçerlidir.Urfa’da elektrik kesintileri 5-6 saatlere kadar sürerken tarımdan sanayiye, sağlıktan gündelik yaşama kadar her kesimi ve her alanı olumsuz etkilemektedir.”
HÜKÜMETİN POLİTİKALARI GÜNÜ KURTARMAYA YÖNELİK
AKP Hükümetinin günü kurtarmayı hedefleyen uygulamalarının sorunu giderek derinleştirdiğine işaret edilen önergede çiftçinin ve öz yönetim örgütleri olan tarım sulama birliklerinin elektrik borçları nedeniyle, mağdur edildiğine işaret edildi. 2014 Eylül’ünde çıkarılan torba yasayla tarımsal sulama birliklerinin ve çiftçilerin geçmiş borçlarının af kapsamına alındığının hatırlatıldığı önergenin işleme alınmadığı, Türkiye’nin en önemli tarımsal üretiminin yapıldığı Urfa bölgesinde tarımsal üretimin sekteye uğratıldığı, çiftçilerin de ekonomik açıdan darboğaza sokulduğu ve borçları yüzünden çiftçilik yapamaz hale getirildiği ifade edildi.
Önergede “Af sadece gecikme zammı ve faiz ödemelerine ilişkin olup çiftçilerimizin borçlarının anapara ödemelerinin taksitlendirilmesi söz konusu edilmiştir. Hal böyle iken, geçmişe yönelik birikmiş elektrik borçları yüzünden elektrikleri kesilen, üretim yapamayan, tarlalarını sulayamadığı için ürünleri tarlada mahvolan çiftçilerimizin taksitlendirilen bu borçlarını da ödeyemeyeceği açıktır. Ayrıca, çiftçilerimize yapılan tarımsal destekleme ödemeleri ile söz konusu elektrik borçları arasında ilişki kurulmakta ve elektrik borcu olan çiftçilerimize yönelik destekleme ödemeleri şirketin başvurusu üzerine bankalarca bloke edilmektedir. Bu da çiftçilerimizi ayrıca mağdur etmektedir” denildi.
7 Haziran 2015 seçimleri öncesinde AKP yetkililerinin bu sorunların ortadan kaldırılacağına yönelik meydanlarda halka ve çiftçilerimize de çeşitli vaatlerde bulunmalarına rağmen seçim sonrasında konuya ilişkin herhangi bir çalışma içinde olmadığına işaret edilen önerge şu sorularla son buldu:
-          Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanlığı olarak bugüne kadar Urfa’da yaşanan elektrik kesintilerinin yaşanmaması için hangi çalışmaları yaptınız?
-          Seçim öncesi ve seçim döneminde Urfa’da elektrik sorunu olmayacak demenize rağmen Bakanlık olarak bugüne kadar bu sorunun çözülememesinin nedenleri nelerdir?
-          Mayıs ayında tarım üreticilerine söz verilmesine rağmen neden hala tarımsal destekler verilmedi?
-          Dicle EDAŞ’ın Bankalara başvurarak destekleme ödemelerine bloke koydurabilmesinin önü neden alınmamıştır?
-          Borcu olmamasına rağmen Dicle EDAŞ’ın sırf sulama birliğinin borcu var gerekçesiyle tüm çiftçilerin ödemelerine bloke koyması keyfiyetinin sonlandırılması için girişiminiz olacak mı?
-          Bakanlığınızca, mağdur olan çiftçilerimizin elektrik borçlarını ödeyebilmelerinin tek yolu olan üretimin devam edebilmesi için elektriklerinin kesilmemesi için herhangi bir işlem yapılmış mıdır?
-          Sulama birliklerinin borçlarının yeniden yapılandırılması ve ödemelerin kolaylaştırılması için hangi çalışmaları yaptınız? Hala devam eden sorunla ilgili acil bir eylem planınız var mı? 
-          Bu sorunların kalıcı bir biçimde çözülebilmesinin yolu yeni enerji kaynakları ile daha ucuz enerji kaynakları yaratmaktadır. Doğaya uyumlu, sürdürülebilir ve yenilenebilir ucuz enerji kaynaklarının kullanımı için Urfa’da hangi çalışmaları yaptınız? 
Son Güncelleme: 02.07.2015 15:35
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
<strong>Dikkat!</strong> Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner57

banner54